انواع پیگمنت مصرفی در فرآیند تولید مستربچ

انواع پیگمنت های مصرفی در فرآیند تولید مستربچ دارای شیدهای مختلفی در هر رنگ اصلی و مادر میباشد و هرکدام مناسب پایه پلیمری متفاوت است که با ترکیب این رنگ ها با یک دیگر مستربچ با شید مورد نظر برای مصرف کننده تولید میشود . از اصلی ترین و مهمترین اساس های تولید مستربچ با قدرت رنگی بالا و شید و قیمت مناسب، انتخاب پیگمنت مناسب میباشد.

 

انواع پیگمنت مصرفی در فرآیند تولید مستربچ

انواع پیگمنت مصرفی در فرآیند تولید مستربچ

 

ویژگی های پیگمنت مناسب

از ویژگی های پیگمنت مناسب که برای خرید بایستی رعایت شود به شرح زیر است:

1 ) طبیعت شیمیایی

2 ) ساختار کریستالی

3 ) شکل ذرات

4 ) اندازه ذرات

5 ) توزیع و پخش شوندگی ذرات

6 ) مقاومت نوری

7 ) مقاومت حرارتی

8 ) مقاومت در مقابل اسید و بازی

 

انواع پیگمنت های مصرفی در تولید مستر بچ :

در زیر به معرفی انواع پیگمنت های مصرفی در تولید مستر بچ میپزدازیم و در ادامه مقاله به بررسی تخصصی پیگمنت های آلی و معدنی میپردازیم …. تا انتها همراهمان باشید.

 

پیگمنت

پیگمنت آلی

رنگ دانه سنتری که تقریبا در تولید مستربچ با پایه های متفاوت پلیمری مورد استفاده قرار میگیرد و از خصوصیات پیگمنت های آلی ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • براقیت محصول نهایی
 • ثابت حرارتی بالا
 • پخش بهتر رنگ
 • افزایش خواص
 • ثبات نوری بالا

 

پیگمنت معدنی

پیگمنت معدنی از معادن استخراج شده و در تولید مستربچ با پایه های متفاوت مورد استفاده قرار میگیرد

از خصوصیات پیگمنت های معدنی ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مات شدن محصول نهایی
 • در برخی مواقع ثبات حرارتی پایین
 • پخش رنگ نامناسب
 • کاهش خواص
 • پایین بودن ثبات نوری

 

پیکمنت پرلسنت

پیگمنت هایی با اندازه ذرات درشت تر که به جهت صدفی و متالیک کردن و جلا دادن قطعات پلاستیکی ، به صورت مستربچ مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پیگمنت فلورسنت

این پیگمنت ها جامداتی مرکب از محلول های رزینی که حاوی دای ها بوده و شفاف میباشند ، دارای درخشندگی خاص و جذب نور ( که بازتابش نور در شب دارند ) و دارای استحکام نوری پایین میباشند و مستربچ آن در محصولاتی مورد استفاده قرار میگیرند که دارای جذابیت خاص رنگ مورد نیاز میباشد مانند اسباب بازی ها ، لوازم ایمنی جاده ها ، بسته بندی ها و …

 

سالونت دای

پیگمنت هایی که مانند جوهر میباشد و دارای خاصیت پخش شوندگی بسیار بالایی دارند و بیشتر برای تولید مستربچ با پایه پلی استر استفاده میشوند و دارای ثبات حرارتی بسیار خوبی بوده و قدرت رنگ بالایی میباشند.

 

بررسی تخصصی پیگمنت های آلی و معدنی

1 ) پیگمنت معدنی

رنگ دانه های معدنی طبیعی از پوسته زمین استخراج شده و خرد میشود و شسته میشود و نهایتا از لحاظ اندازه درجه بندی میشود. اغلب برای این رنگ دانه های طبیعی ، معادل مصنوعی نیز وجود دارد ، یعنی رنگدانه از اجزای دیگری در اثر یک فرآیند شیمیایی نیز تولید میشود. این رنگ دانه ها ، ظاهرا از نظر شیمیایی با نمونه طبیعی یکسان است اما غالبا خاصیت های متفاوتی دارند و اغلب بخاطر شکل بلوری مطلوب تر، خلوص بیشتر و دانه بندی بهتر، مرغوب تر و با کیفیت تر از نمونه طبیعی آن میباشد.

پیگمنت های غیر پوششی یا اکستندر ، مانند کربنات کلسیم و باریت و تالک و … نیز وجود دارد. پیگمنت های سفید، پیگمنت معدنی طبیعی است .

پیگمنت رنگی معدنی نیز مانند اکسید زرد آهن ، اکسید قرمز آهن ، اکسید سیاه آهن است

پیگمنت رنگی معدنی مصنوعی نیز مانند کرم سبز، سرب قرمز، اکسید مس است

پیگمنت های فلزی معدنی مصنوعی مانند پودر آلومینیوم و برنز و روی است.

 

بیشترین رنگ دانه های معدنی

1 ) پیگمان های سفید

2 ) پیگمان های قرمز سرنج

3 ) شنگرف

4 ) پیگمان های زرد و نارنجی

5 ) پیگمان های آبی

6 ) پیگمان های لاجوردی یا اولترا مارین

7 ) پیگمان های سبز

 

2 ) پیگمنت آلی

امروزه رنگ دانه های آلی به مراتب بیشتر از رنگ دانه های معدنی میباشد. برخی از جدید ترین رنگ دانه ها ، ساختمان آلی فلزی داشته، بیشتر رنگ دانه های آلی ، مواد شیمیایی آلی بوده که روی یک هسته معدنی هیدروکسید آلومینیوم رسوب داده شده است . از مهم ترین رنگ دانه های آلی میتوان به گروه فتالوسیانین ها اشاره نمود که طیف رنگ های آبی و سبز را در بر میگیرد و فتالوسیانین مس دارای رنگ دانه آبی میباشد. که بخاطر خواص مقاومتی خوب در مقابل عوامل مختلف ، یک رنگ دانه با ارزش بشمار میرود. فتالوسیانین‌ ها را از فتالیک و اوره سنتر میکنند.

رنگ دانه های آلی به شکلی که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد در طبیعت موجود نیستند و تقریبا همه آن ها سنتزی میباشند.

 

تفاوت پیگمنت آلی و پیگمنت معدنی

تفاوت پیگمنت آلی و پیگمنت معدنی در خواص زیر میباشد :

یک فیلم براق و جذاب در فام های مختلف با پیگمنت آلی به دست می آید . بهترین و خالص ترین پیگمنت سفید دی اکسید تیتانیم و مشکی ترین  پیگمنت سیاه کربن بلک میباشد که هر دو آن جزو پیگمنت های معدنی میباشد و بدین ترتیب ، پیگمنت آلی به صورت سیاه و سفید موجود نمیباشد. تعداد کمی از پیگمنت های آلی در بالا تر از سیصد درجه سانتی گراد پایدار میباشد که امکان دارد متلاشی شود و یا ذوب گردد در صورتی که پیگمنت معدنی بالعکس این موضوع میباشد.

 

ویژگی مهم در انتخاب پیگمنت

 

ویژگی مهم در انتخاب پیگمنت

ویژگی مهم در انتخاب پیگمنت

 

مهمترین ویژگی هایی که در انتخاب یک پیگمنت مورد توجه قرار میگیرد ، شامل موارد زیر میباشد :

1 ) طبیعت شیمیایی آن

2 ) ساختار کریستالی آن

3 ) شکل ذرات آن

4 ) ابعاد ذرات و توزیع آن

5 ) ضریب شکست آن

6 ) مشخصات پخش شدگی آن

7 ) رنگ بندی آن و سایر مشخصات فیلم رنگ

8 ) مقاومت در مقابل انواع شرایط جوی و نوری

9 ) مقاوم در برابر اسید ها و باز ها

10 ) مقاوم در برابر حرارت

و سایر فاکتور های مهمی که در قسمت ماندگاری و مقاومتی مد نظر میباشد.

 

اجزای تشکیل دهنده مستر بچ رنگی

حال سوال اینجاست که یک مستربچ رنگی از چه اجزایی تشکیل شده است ؟ مستربچ از رنگ دانه ، پخش کننده و عامل حمل کننده تشکیل شده است

1) رنگ دانه :

رنگ دانه ها به دو دسته تقسیم بندی میشود : پیگمنت و دای

اغلب پیگمنت ها به دو دسته تقسیم میشوند :

پیگمنت آلی مانند فتالو سیانین سبز

پیگمنت رنگی معدنی مانند اکسید آهن قرمز و یا تیتانیوم

دای مانند یک جوهر یا رنگی بی اثر میباشد. اغلب دای را نمیتوان برای رنگ کردن پلی اولفین استفاده نمود ، از طرف دیگر منجر به مهاجرت میشود. 

تفاوت مهم و اصلی این دو گروه در استاندارد (DIN 559444) اختصارا این چنین بیان شده است : 

تحت شرایط عمومی فرآیند، پیگمنت ها موادی میباشد که در پلاستیک حل نمیشوند درحالیکه دای ها در پلاستیک حل میشود.

 

2 ) پخش کننده:

موجب میشود سطح رنگدانه مرطوب شود و این موضوع برای پخش شدن بیشتر در پیگمنت مفید میباشد . در ضمن رزین را پایدار میکند بدون اینکه بر روی کیفیت رنگ محصول تاثیری بگذارد.

پلی اتیلن ( PE ) با جرم مولکولی پایین یا واکس یا استئارات روی هم به عنوان پخش کننده استفاده میگردد . در مستربچ پلاستیک های مهندسی از واکس ،  استئارات منیزیم و استارات کلسیم برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرد. 

 

3 ) حمل کننده : 

رزین حمل کننده موجب میگردد پیگمنت یکنواختی توزیع شود و به آسانی به شکل گرانول دربیاید. بایستی سازگاری با رزین و عامل پخش باشد. سیالیت حامل بایستی از سیالیت رنگ دانه و رزیت بیشتر باشد و اینگونه به صورت مشابه بر روی کیفیت محصول پس از رنگ شدن تاثیر میگذارد . به عنوان مثال ما پلیمری با شاخص مذابی را انتخاب میکنیم که توانایی این را دارد مستربچ را در خود حل کند

 

فرمول کلی بیشتر مستربچ های رنگی متشکل از :

 دو نوع پایدار کننده و روان کننده داخلی و خارجی رنگینه و پایه پلیمری مورد نظر میباشد . لذا مستربچ به هیچ وجه رنگدانه تنها نبوده بلکه غالبا با دو نوع پایدار کننده و یک یا دو نوع روان کننده دیگر همراه میباشد. بوسیله مستربج، پلاستیک های مورد نیاز را میتوان به رنگ های متفاوتی درآورد. نوع دیگری مستربچ وجود داشته که کدر میباشد و اغلب برای رنگ آمیزی پلاستیک های غیر شفاف مورد استفاده میشود. نکته حیاتی در انتخاب مستربچ ، سازگاری پلاستیک با رنگ و سایر افزودنی های همراه آن مستربچ میباشد که اغلب شرکت های سازنده این مورد را برای مصرف کننده به صورت دقیق مشخص میکند. از آنجا که مستربچ ها برای تعداد محدود از پلاستیک های مصرفی صنعتی ساخته میشود، نیازمندیم در مورد توانایی رنگ آمیزی پلاستیک ها با رنگدانه هم اطلاعاتی ارائه کنیم. بنا به ماهیت شیمیایی پلاستیک ها میتوانیم رنگ مورد نظر برای آن را انتخاب نماییم .  

 

فرآیند تولید مستربچ 

برای مخلوط کردن رنگ و افزودنی با پایه پلیمری و تولید مستربچ ، از اکسترودر  دو مارپیچ همسوگرد استفاده میگردد. این فرآیند شامل موارد زیر است :

 • وزن کردن 
 • وارد کردن خوراک 
 • انتقال 
 • ذوب کردن 
 • پخش کردن و همگن کردن 
 • خارج نمودن گازهای مزاحم 
 • فیلتر کردن 
 • گرانول کردن 

 

اختلاط نیز شامل چهار مرحله میباشد. 

 • مخلوط کردن و پخش کردن پیگمنت و افزودنی در پلیمر پایه 
 • مرطوب کردن پیگمنت افزودنی و پرکننده 
 • توزیع پیگمنت و افزودنی و پر کننده در مذاب پلیمری 
 • پایدار کردن این مخلوط و جلوگیری از گلوله شدن یا گلوخه شدن 

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

معرفی مستربچ و کاربرد و انواع آن

 

مستربچ

مستربچ

مستربچ مخلوطی غلیظی از رنگ دانه ها و سایر مواد افزودنی ایست (مستربچ در فرآیند رنگ کردن و تقویت نمودن پلیمر ها موثر است ) و محصولی به صورت پیگمنت ، پودر های آلی و یا معدنی در صنعت تولید پلاستیک بکار گرفته میشود. همانطور که میدانید ، امروزه پلیمر ها و پلاستیک ها نقش اساسی در زندگی ما دارند. لوازم خانگی و آشپزخانه ، قطعات بکار رفته شده در صنعت خودرو ، لوله و اتصالات مهم ، پوشش های کابل برق و سیم های موجود در لوازم الکترونیکی و … همگی قسمتی از کاربرد این ماده هیجان انگیر در دنیای امروز میباشد.

اجزای مستر بچ

در حالت ساده تر میتوان گفت مستربچ آمیزه ای غلیظ از سه جز میباشد. این سه جز شامل :

1 ) پایه پلیمر

مستربچ ها دارای یک پلیمر پایه میباشد که در زیر به آن اشاره کرده ایم

 

2 ) افزودنی

تغییر خاصیت پلیمر ها و کاربردی نمودن آن ها به کمک این افزودنی ها صورت میگیرد . افزودنی هایی نظیر رنگ دانه و پیگمنت که برای تغییر رنگ پلیمر ها مورد استفاده قرار میگیرد و همینطور افزودنی بهبود دهنده خاصیت که برای کاربرد مد نظرمان از محصول با پلیمر پایه ترکیب میکنیم

 

3 ) عامل سازگار کننده

برای بهبود پخش شوندگی و افزایش سازگاری افزودنی و پیگمنت ها، از عامل سازگار کننده استفاده میکنیم که این عامل سازگار کننده ها کمک میکند رنگ دانه و یا افزودنی ها به شکل صحیح و بهترین حالت پراکندگی با پلیمر ترکیب شده تا بالا ترین بهره وری را از آن ها داشته باشد.


پلیمر پایه مورد استفاده در این محصول ، اغلب از اتیلن وینیل استات | پلی اتیلن | پلی پروپن | پلی استایرن و یا پلیمر های مخصوص دیگر میباشد. در واقع میتوان گفت پایه پلیمر استفاده شده در مستربچ بایستی شبیه پلاستیک استفاده شده در تزریق پلاستیک میباشد. برای بهبود خاصیت پلیمر، مواد مختلفی به آن میافزایند که شامل پیگمن ها ، بهبود دهنده های خواص و پرکننده ها میباشد.

 

انواع مستربچ

عامل سازگار کننده هم باعث افزایش سازگاری افزودنی ها میباشد و در پلیمر پایه مورد استفاده قرار میگیرد . مستربچ ها انواع گوناگونی داشته که شامل موارد زیر است :

1 ) مستر بچ رنگی

2 ) مستر بچ افزودنی

3 ) مستر بچ پر کننده


 

مستر بچ رنگی

برای تولید پلیمر ها در رنگ های مختلف ، از مستربچ های رنگی که شامل درصد بالایی رنگ دانه در ترکیب پلیمری آن ها وجود دارد ، استفاده میشود. این مستر بچ ها علاوه براین که برای مطلوب کردت رنگ پلیمر ها از آن ها استفاده میشود ، از خاصیت های دیگر آن میتوان به مقاوم بودن در مقابل اشعه ماورابنفش ، مقاومت در مقابل گرما و شرایط آب و هوایی نامطلوب که در مستربچ های سیاه سفید وجود دارد ، بهره می گیرند.

 

مستر بچ رنگی

مستر بچ رنگی


 مستر بچ افزودنی

برای ایجاد خاصیت شیمیایی و فیزیکی ویژه در محصولات که در راستای نیازمان از کاربرد محصول میباشد از مستربچ افزودنی استفاده میشود.

 

مستر بچ افزودنی 

مستر بچ افزودنی


 مستر بچ پرکننده

مستربچ پرکننده اغلب برای کاهش قیمت نهایی محصول و همینطور به جهت بالا بردن خاصیت ضربه پذیری مورد استفاده قرار میگیرد همچنین خاصیت هایی نظیر کاغذی و ضد چسبندگی که به پلیمر میدهد منجر میشود این مستربچ در ساخت محصولات فیلم | ورقه | پاکت و کیسه مورد استفاده قرار گیرد.

از کاربرد های مستر بچ پرکننده میتوان به سریع خنک شدن آن در قالب و ثبات ابعادی آن اشاره نمود.

 

مستر بچ پرکننده 

مستر بچ پرکننده


مزایا مستر بچ

با استفاده از مستربچ ها ، میتوان در وقت و انرژی و هزینه مورد نیاز جهت مخلوط کردن این پودر ها و نیرو کار صرفه جویی کرد و بکارگیری از این ترکیبات اقتصادی میباشد. همچنین به خاطر عدم پخش شوندگی مناسب برخی از افزودنی ها، امکان اضافه کردن مستقیم مستربچ به محصول وجود نداشته. مثلا در فرآیند تزریق، اضافه کردن افزودنی های پودری به خاطر کوتاه بودن طول مارپیچ دستگاه تزریق مناسب نبوده و استفاده از مستربچ پلیمری توصیه میشود. مزایای استفاده از مستربچ ها عبارتند از :

1 ) سهولت در ذخیره سازی ، جابه جایی و کاربری بخاطر شکل گرانولی آن

2 )  ساده تر شدن خوراکدهی و حل شدن مشکل تغییر افزودنی و یک نواختی رنگ یا خاصیت در هنگام تولید

3 ) پخش نشدن پیگمنت ها در هوا

4 ) مصرف مقدار کم تر افزودنی یا پیگمنت

5 ) بهبود فرآیند ذوب به خاطر سازگاری با عامل متصل کننده مستربچ با پلیمر

6 ) ثبات بیشتر خواص یا رنگ

7 ) شفافیت محصولات رنگی و کنترل پذیری بهتر حالت کدری

8 ) کاهش یافتن دفعات خوراک دهی در فرآِند با استفاده از مستربچ حاوی افزودنی غلیظ شده پایدار UV ، آنتی اکسیدانت ، به تاخیر اندازنده شعله یا شکاف کننده نوری

9 ) افزایش پذیری تکرار فرآیند از طریق از پیش تعیین نمودن نسبت اجزای افزودنی مستربچ

10 ) حذف هزینه پاکسازی و تمیز کاری

 

ویژگی های مستر بچ خوب و ایده آل

فاکتور های مهم در انتخاب مستربچ با کیفیت مناسب شامل موارد زیر میباشد  :

1 ) مطابقت پایه پلیمری مستربچ با مواد و کالا تولید شده

2 ) ثبات رنگ یا خاصیت در دفعات زیاد مصرف

3 ) مشخصات فنی خوب و قابل قبول ( مطلوب ) که این مشخصات شامل :

 • انتقال سطح
 • درصد رطوبت
 • دمای ذوب
 • پراکندگی در ماتریس پلیمری
 • شکل ظاهری و جلای مستربچ
 • مقاومت حرارتی سطح

4 ) غلظتی به صورت یکنواخت و درصد مناسب افزودنی یا پیگمنت

5 ) میزان مصرف کم

6 ) تک و منحصر به فرد بودن رنگ و شید

7 ) نبود مشکلاتی در فرآیند تولید محصول نهایی


فرآیند تولید مستربچ چگونه است

فرآیند تولید مستربچ شامل چهار مرحله فرمولاسیون ، خوراکدهی و اختلاط و الک کردن میباشد که در زیر هریک از آن ها را توضیح داده ایم :

مرحله فرمولاسیون 

مهمترین و اولین مرحله ، فرمول بندی رنگ و میزان افزودنی ها میباشد . در این مرحله توزین دقیق تمامی اجزای فرمولاسیون صورت میپذیرد که در برخی موارد نیاز است این ترکیبات با سرعت بالا ترکیب شده تا نتیجه بهتری را ارائه دهند.

 

مرحله خوراکدهی 

در مرحله خوراک دهی ، میزان تغذیه اجزا ، متناسب با خروجی دستگاه تنظیم میشود.

 

مرحله اختلاط 

در مرحله اختلاط ، مواد مذاب در دمای مخزن تنظیم میشود تا مخلوط ذوب شود، دمای نامناسب ، منجر به اختلال در برش گرانول و پخش پودر میشود.

اختلاط شامل چهار مرحله زیر میباشد :

1 ) فرآیند خیس شوندگی پیگمنت ها ، افزودنی ها و پر کننده ها

2 ) اختلاط فیزیکی : اختلاط و پخش پیگمنت ها و افزودنی در پلیمر پایه

3 ) توزیع : توزیع پیگمنت ، افزودنی و پرکننده در مذاب پلیمری

4 ) پراکنده سازی : پایدار کردن این مخلوط و پیشگیری از کلوخه شدن

مهمترین مرحله تولید مستربچ ، اختلاط میباشد و متداول ترین شیوه پخش مناسب افزودنی یا رنگ از طریق ترکیب اجزا به شکل مذاب حاصل میشود.

 

مرحله الک کردن

مستربچ نهایی بایستی به اندازه ای محکم و با سایز مناسب باشد که مصرف کننده نهایی بتواند در مرحله تولید ، با مشکلاتی نظیر خوراکدهی روبرو نشود، لذا لازم است تا از الک هایی برای اطمینان از مناسب بودن اندازه گرانول مستربچ استفاده شود.

 

سخن نهایی 

 

مستر بچ

مستر بچ

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

بازیافت ضایعات پلاستیک و تمامی نکات مربوط به آن

ضایعات پلاستیک را میتوان جزو فراوان ترین ضایعات در سرتاسر جهان عنوان کرد هر چند در بعضی کشور ها تدابیری برای کاهش مصرف این محصولات و نتیجتا کاهش تولید ضایعات اندیشیده شده اما در کل نمیتوان آن ها به به صورت کامل حذف نمود . موضوعی که اهمیت زیادی دارد این است که بازیافت ضایعات پلاستیک به خاطر گستردگی و تنوع ، نیاز به دانش و اطلاعات کافی برای کسب نتیجه مطلوب ، چه اقتصادی و چه از لحاظ کیفیت ماده تولید شده میباشد.

بازیافت ضایعات پلاستیک

بازیافت ضایعات پلاستیک

 

ضایعات پلاستیکی شامل چه مواردی است ؟

چنانچه به اطراف خود نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد اطراف شما پر از ظروف پلاستیکی ، کیسه نایلون ، درب های پلاستیکی و انواع بطری های آشامیدنی و … میباشد که همه آن ها از جنس پلاستیک یا مواد پلیمری میباشد تمامی ظروف ها و بطری ها و هر نوع وسایل که از جنس پلاستیک میباشد پس از خراب شدن و دور ریختن به عنوان ضایعات پلاستیکی شناخته میشود و بخاطر گسترش بازیافت پلاستیک ، ضایعات پلاستیک و انواع مواد بازیافتی حاصل از آن نظیر گرانول و … به عنوان پر درآمد ترین و پر اهمیت ترین ضایعات غیرفلزی شناخته میشود . یکی از ضایعات غیر فلزی که امروزه خرید و فروش زیادی در بازار دارد و به عنوان یک ماده ضایعاتی با قیمت بالا محسوب میشود ، همین ضایعات پلاستیکی میباشد که شما میتوانید به راحتی با بازیافت آن ، انواع مواد قابل استفاده را استخراج نمایید و مجددا تمامی این مواد پلاستیکی را وارد صنعت کنید که یکی از نمونه های آن ، وجود بطری های نوشابه و روغن میباشد که پت نام دارد.

 

دسته بندی ضایعات پلاستیکی از نظر جنس آن

ضایعات ترمو پلاست

پلاستیک های مصرفی دارای انواع مختلفی میباشد که حدود نود درصد آن ها از نوع ترموپلاست میباشند که پلی اتیلن در این دسته قرار میگیرد . در خصوص ویژگی های این دسته از ضایعات بخواهیم بگوییم، که بازیافت آن به طریقی انجام میشود که هیچگونه تغییری در خاصیت آن ها ایجاد نمیشود ، اما هنگامی که با حرارت و اعمال نیرو مواجه میشود ، دچار تغییر شکل شده و پی از سرد شدن ، شکلی تازه به خود میگیرد.

 

ضایعات ترموست

این نوع از ضایعات دارای ساختار قوی میباشد که در صنعت برق و الکترونیک بسیار کاربردی میباشند ، از جمله محصولاتی که با این دسته از مواد قابل تولید میباشد ، کلید ها و پریزهای برق هستند.

 

ضایعات الاستومر

الاستومر شامل زنجیره ای بلند و پیچیده میباشد و توانایی دارد تا چندین برابر طول خود ، کش آید، الاستومر همان لاستیک طبیعی است ، از جمله ضایعات این دسته ، شامل ضایعات طبیعی NR  و NBR است.

 

انواع ضایعات پلاستیکی براساس کاربرد آن ها

ضایعات پلاستیکی به هفت دسته تقسیم بندی میباشد که هرکدام از آن ها دارای کاربرد و دوام متفاوتی میباشد که در زیر به بررسی هریک از آن ها میپردازیم :

 

ضایعات پلاستیکی گروه اول : پت PET ( پلی اتیلن ترفتالات )

این ضایعات جزو ایمن ترین مواد ضایعات پلاستیکی میباشد که برای ساخت انواع بطری های نوشابه و آب معدنی و … مورد استفاده قرار میگیرد. پت قبلا به عنوان ماده الیاف پلی استر در صنعت نساجی و غذایی استفاده میشد . به علت شفافیت بالا ، مقاومت در مقابل ضربه و گاز و رطوبت بالا در نوشیدنی ها ، از سال 1980 برای ساخت انواع بطری مورد استفاده قرار میگرفت.


ضایعات پلاستیکی گروه دوم : پلی وینل کلرید یا پلیمر پلاستیک سازی

پلی وینل کلرید یا پلیمر پلاستیک سازی از جمله مواردی میباشد که به راحتی قابل بازیافت نیستند و از این پلاستیک ها برای ساخت انواع لوله های پلیکا و ساخت بطری های روغن مایع استفاده میشود . به علت انتشار مواد شیمیایی در PVC موقع گرم شدن ، این پلاستیک ها نباید در معرض گرما قرار گرفته شود.

 

توجه بسیار مهم : ظروف پلاستیکی PVC را به هیچ عنوان در مایکروویو قرار ندهید.

 


ضایعات پلاستیکی گروه سوم : پلی اتیلنی سبک (LDPE)

این دسته نیز شامل کیسه های نایلونی میباشد که کاملا ایمن بوده و به صورت کامل قابل بازیافت نیستند. لذا بهتر است این ضایعات به فروش نرسد . این نوع پلاستیک ها از پلی اتیلن با چگالی کم ساخته میشود.


ضایعات پلاستیکی گروه چهارم : پلی پروپیلن (PP)

ظروف ماست، ظروف یکبار مصرف هایی با دهانه های باز و حتی نی نوشابه نیز ، از جمله این پلاستیک ها میباشد که از PP ساخته شده اند. این پلاستیک ها کاملا ایمن میباشد و در دسته پلاستیک های ضایعات قرار دارند که به راحتی قابل بازیافت میباشد.


ضایعات پلاستیکی گروه پنجم : پلی اتیلن سنگین (HDPE)

این نوع از ضایعات پلاستیکی ایمن بوده و رنگ آن مات است و در ساخت انوع ظروف مایع ظرف شویی مورد استفاده قرار میگیرد. این پلاستیک ها برای فرآیند بازیافت کاملا مناسب بوده و از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته میشود.


ضایعات پلاستیکی گروه ششم : پلی استایرن ( PS )

ظروف یکبار مصرف ، یکی از پلاستیک هایی میباشد که با نام پلی استایرن شناخته میشد . این نوع پلاستیک ها با گرم شدن ، مواد سمی آزاد کرده و این پلاستیک ها جزو پلاستیک های بازیافتی ضایعات میباشد.


ضایعات پلاستیکی گروه هفتم  : پلی کربنات (PC)

موادی که از قاب کامپیوتر گرفته و به جهت ساخت ظروف غذا استفاده میشود ، از این دسته پلاستیک ها میباشد . استفاده از این مواد پلاستیکی برای ساخت ظروف غذا مناسب نمیباشد و توصیه نمیشود.


محصولات تولیدی از بازیافت ضایعات پلاستیک

 

 • تولید روکش سیمی
 • ساخت فوم عایق ساختمانی
 • قابلیت ساخت بسته بندی مواد غذایی با انواع ضایعات پت
 • ساخت صندلی های پلاستیکی

و …


علت رونق صنعت بازیافت پلاستیک

 • هزینه انجام این کار پایین بوده و دارای صرفه اقتصادی میباشد
 • پلاستیک ها دارای خاصیت مکانیک بسیار خوبی میباشد.
 • دارای خاصیت بازیافت بالایی میباشد.
 • قابلیت ساخت به صورت دلخواه را فراهم مینماید.
 • در اغلب صنایع پلاستیک کاربرد داشته و مورد استفاده قرار میگیرد.

نکات مهم در هنگام خرید ضایعات پلاستیک 

افرادی که تمایل به خرید ضایعات پلاستیک دارد بایستی قبل از خرید ضایعات پلاستیک به نکاتی توجه داشته باشند. بایستی شما تیمی با تجربه و ماهر داشته باشید که کاملا به طریقه تفکیک کردن آشنا باشند و کار با دستگاه آسیاب و گرانول ساز را به خوبی بدانند. نکته مهمی که بایستی به آن توجه داشت  پیشنهاد میشود خط بازیافت کاملا مکانییزه باشد ، زیرا سیستم های قدیمی و سنتی دارای مصرف انرژی بالایی میباشد و خروجی کم و بی کیفیتی به همراه دارند . نکته مهم دیگر ، دانستن تفاوت میان پلاستیک ها میباشد ، پلاستیک ها دارای تنوع زیادی میباشد و دارای خداقل چندین نوع میباشد که هریک ، قیمت و ارزش مختلفی دارد که چنانچه این تفاوت ها را ندانید ، خسارت های مالی زیادی به شما وارد خواهد شد.

 


تا چه مرحله ای میخواهیم ضایعات را بازیافت کنیم ؟؟

 

بازیافت پلاستیک در کل مراحل زیر را به دنبال دارد که البته وابسته به نوع ضایعات ، امکان دارد شامل برخی از این موارد نباشد. 

تفکیک 

اولین مرحله بازیافت پلاستیک ها ، تفکیک ضایعات میباشد . این مرحله اغلب برای ضایعات شهری و به وسیله پیمانکاران شهرداری صورت میگیرد . در این مرحله ، ضایعات هم جنس از هم تفکیک میشود و بعد از پرس ، آماده بارگیری میشود . در این مرحله ضایعات یک جنس از هم تفکیک شده و پس از پرس، آماده بارگیری میشود. به عنوان مثال بطری های آب معدنی و نوشابه از جنس PET میباشد اما درب و لیبل آن ها از جنس پلی پروپیلن است. فرآیند جداسازی میتواند توسط نیرو انسانی یا ماشین آلات پیشرفته صورت بگیرد . 


آسیاب کردن 

ورودی این مرحله از ضایعات ، به اصطلاح زنده بار است و خروجی آن پرک پلاستیک میباشد . در این مرحله ، شما ضایعات پلاستیک را بوسیله دستگاه آسیاب خرد میکنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید ، هر نوع ضایعاتی ، آسیاب خاص خودش را دارا میباشد . چنانچه شما قصد دارید فقط در این مرحله فعالیت داشته باشید بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید. 

این مرحله ارزش افزوده چندانی نداشته و برای رسیدن به سود دهی بایستی خروجی دستگاه آسیاب شما بالا باشد. منبع خرید تا حد امکان نزدیک باشد ، ضایعاتی که نیازمند آسیاب میباشد پرحجم بوده و هزینه حمل و نقل برای شما بالا میافتد. 


شست و شو و خشک نمودن پرک 

در این مرحله شما نیز بایستی پرک آسیاب شده توسط دستگاه یا نیرو انسانی شست و شو کرده و سپس خسک کنید . پیشنهاد ما این است که برای این مرحله از دستگاه شست و شو استفاده نمایید و حداقل استفاده را از نیرو انسانی داشته باشید. . خروجی این مرحله ( پرک شست و شو شده ) میباشد.

خریداران پرک شست و شو شده غالبا گرانول پلاستیک ساز ها و تولید کنندگان قطعات پلاستیکی میباشد که در این مرحله بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید. 

پلاستیک ها براساس چگالی شان به دو دسته تقسیم بندی میشود 

 • رو آبی 
 • زیر آبی 

آن دسته از پلاستیک ها که بر روی سطح آب شناور میمانند ، روآبی و آندسته از پلاستیک ها که زیر آب میروند ، زیر آبی میگویند. پلی اتیلن (PE) | پلی پروپیلن (PP) | پی وی سی (PVC) جزو پلاستیک های رو آبی هستند و PET | پلی آمید و هایمپک جزو پلاستیک های زیر آبی میباشند. 

از همین خاصیت پلاستیک ها میتوان برای جدا سازی آن ها اقدام نمود . 

مهمترین قسمت خط شست و شو شما ، قسمت خشک کن شما میباشد و عملکرد این بخش تاثیر مستقیم بر میزان تولید شما دارد. توجه نمایید پرک شست و شو شده بایستی کاملا خشک شود . خشک کردن در تناژ بالا جزو چالش های مهم برای فعالان صنعت بازیافت میباشد.


کندر پلاستیک 

این مرحله مختص پرک های انواع فیلم و گونی میباشد. این مرحله برای چگال تر نمودن پرک ، برای خوراک دهی به اکسترودر میباشد . توجه نمایید پرک های شسته شده بایستی حتما خشک شده باشد . دستگاه این فرآیند ( کندر ) میباشد کندر در واقع همان compactor بوده که به معنی فشرده کننده است.


گرانول کردن 

هدف مهم این مرحله ، تبدیل پرک یا کندر پلاستیم به قطعات ریز یک دست عدسی گرانول شکل میباشد. دستگاه مورد استفاده در این مرحله اکسترودر نام داشته و در اکسترودر مواد مذاب شده ، شبیه رشته های ماکارونی از قالب ( دای ) بیرون آمده . رشته های خارج شده بعد از خنک شدن در وان آب به وسیله کاتر خرد شده و به گرانول تبدیل میشود. توجه نمایید اکسترودر خط بازیافت پلاستیک شما ، حتما بایستی گازگیر داشته باشد با این که پلاستیک قبل از ورود به دستگاه اکسترودر بایستی کاملا خشک شده باشد اما اغلب مقداری رطوبت را در خود نگه میدارد.

هنگامی که پلاستیک در داخل دستگاه ذوب میشود رطوبت محبوس شده نیز به صورت گاز خارج شده و گازگیر نیز این گاز محبوس شده را از داخل سیلندر خارج میکند. قسمت مهم اکسترودر مارپیچ آن میباشد که وظیفه آن انتقال مذاب پلاستیک داخل سیلندر به سمت جلو میباشد. اگرچه در ظاهر ساده بنظر میآید اما بایستی بدانید هر پلاستیک در حالت مذاب ، رفتار خاصی از خود نشان می دهد. پس طراحی مارپیچ ( ماردون ) براساس نوع پلاستیک مصرفی صورت می پذیرد . 

پیشنهاد میشود قبل از خرید دستگاه گرانولساز ، حتما به سازنده ، نوع پلاستیک که میخواهید گرانول کنید را بگویید . علاوه بر طراحی ماردون ، جنس آلیاژ بکار رفته نیز در ساختش بسیار حائز اهمیت میباشد. چنانچه جنس آلیاژ نامرغوب باشد در طولانی مدت ماردون دچار خوردگی میشود و در داخل سیلندر لق میزند. حال بایستی ببینید که با توجه به موارد ذکر شده ، سرمایه شما تا کدام مرحله کفاف است؟


آب 

چنانچه شما قصد دارید فرآیند شست و شو را بر روی ضایعات انجام دهید قطعا نیازمند مقدار زیادی آب هستید بنابراین از پرآب بودن مکانی که میخواهید کار بازیافت را انجام دهید مطمئن شوید. 

 

سخن نهایی 

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

نکات کاربردی و مهم در ساخت سیلندر و مارپیچ (ماردون)

 

نکات کاربردی و مهم در ساخت سیلندر و مارپیچ (ماردون)

نکات کاربردی و مهم در ساخت سیلندر و مارپیچ (ماردون)

در مقالات قبلی از گروه آی تی بهسازان پلیمر به معرفی و سیلندر و ماردون پرداختیم در این مقاله میخواهیم به بررسی نکات مهم در ساخت این قطعات بپردازیم …. تا انتها همراهمان باشید

 

سیلندر و مارپیچ سازی کار ساده ای نبوده و بایستی کاملا مهندسی ساز شده باشد و سازنده آن کاملا باید علم ساخت این سیلندر را داشته باشد

 

در سیلندر و مارپیچ سازی حتما بایستی به نکات زیر دقت نمود :

1 ) نسبت طول به قطر مارپیچ آن ( L/D )

2 ) نوع فولاد بکار رفته شده در ساخت سیلندر و مارپیچ

3 ) نوع آبکاری و سخت کاری مارپیچ

4 ) نوع و طراحی گام ها نسبت به موادی که داخل سیلندر مارپیچ وارد میشود و نهایتا محصول نهایی آن

5 ) طراحی سیلندر و آبگردان جهت انواع مختلف تولید

 

توجه کنید نکات ذکر شده در بالا جهت بهترین تولید و پخت مواد بسیار مهم میباشد و سازندگان گرامی که به این نکات در ساخت سیلندر مارپیچ توجهی نمیکنند منجر به افت قابل محسوس در پخت و کیفیت مواد و محصولات نهایی ایجاد میشود.

 

برای مطالعه بیشتر : سیلندر و مارپیچ اکسترودر 

فولاد

چنانچه فولاد بکار رفته شده در سیلندر و مارپیچ نامرغوب باشد ، سیلندر و مارپیچ در تولید و به هنگام فشار دچار شکستگی شده و اصطلاحا دچار بریدگی ماردون میشود.

آبکاری

در مواد پلیمری هر محصول هنگام میکس و پخت ، خاصیت های گوناگون و سختی های متفاوتی دارد به عنوان مثال مواد بازیافتی دارای سایش و خوردگی بالایی میباشد، لذا سیلندر و مارپیچ بایستی ضد سایش باشد ، که این نوع از خاصیت سیلندر مارپیچ ( ماردون ) به آبکاری آن مربوط میباشد.

 

طراحی گام ها 

نکته بعدی که در ساخت سیلندر ماردون بایستی مورد توجه قرار گیرد گام های مارپیچ است که گام های مارپیچ میزان عمق و نوع گام میباشد که در تولید محصولات پلیمری متفاوت میباشد

 

طراحی سیلندر و آبگردان 

با توجه به میزان تولید و نوع مواد پلیمری برخی از مواد در سرعت بالا نیازمند پایین آوردن دمای سیلندر با استفاده از آب میباشد و در برخی محصولات این میزان دما بیشتر یا کمتر میباشد. لذا بنا به نوع مواد پلیمری و میزان تولید آن ، آب گردان های سیلندر ها متفاوت میباشد.

نکته بعدی در طراحی سیلندر که اغلب در موارد بازیافتی مورد توجه قرار میگیرد ، برای تولید گرانول به علت گازهای موجود در مواد بازیافتی روی سیلندر ، قسمتی به نام گازگیر تعبیه میشود که گاز حاصل شده از پخت مواد ، از آن محل خارج میشود که این امر منجر به پخت بهتر و بدون حباب مواد میشود

 

معرفی گروه صنعتی بهسازان پلیمر 

گروه صنعتی بهسازان پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و از بدو شروع همیشه سعی نموده که با استفاده از علم روز در این صنعت ماشین آلات تولیدی خود را از نظر فنی و کیفی در بالاترین سطح نسبت به موقعیت و امکانات موجود کشور ، طراحی و تولید نماید  .

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید 

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاه تولید ورق پلیمری PP.PS (کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

.

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** سیلندر و ماردون ( مارپیچ )  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

معرفی سیلندر و ماردون ( مارپیچ ) و انواع آن

در صنعت پلاستیک روش های گوناگونی برای آماده سازی و اصطلاحا پخت مواد پلاستیکی موجود است . یکی از رایج ترین و مهمترین موارد برای آماده سازی مواد گرانول و یا پودری ، سیلندر و ماردون ( مارپیچ ) میباشد که در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی آن میپردازیم … تا انتها همراهمان باشید

 

معرفی سیلندر و ماردون ( مارپیچ ) و انواع آن

معرفی سیلندر و ماردون ( مارپیچ ) و انواع آن

 

ما در این مقاله در ابتدا به تعریفی مختصر از سیلندر و ماردون ( مارپیچ ) میپردازیم :

سیلندر 

سیلندر محفظه نگهدارنده پیچ می باشد . قابل ذکر است تعداد زون حرارتی سیلندر وابسته به طول آن میباشد که عملیات انتقال حرارت از طریق هیتر هایی که بر روی آن بسته میشود ، صورت میگیرد.

ماردون ( مارپیچ )

اصطلاحا به پیچی گفته میشود که در داخل محفظه سیلندر قرار میگیرد و کار انتقال مواد به قالب را انجام می دهد. ماردون ها میتواند یک کاناله و چند کاناله باشد .

 

قطعات مارپیچ ( ماردون ) 

قسمت های مختلف ماردون عبارتند از :

قطر مارپیچ ( ماردون ) : منظور از قطر مارپیچ ،همان قطر درونی سطح صفر مارپیچ میباشد.

 

زاویه پیچ : زاویه میان صفحه عمود بر محور پیچ و راستای پره ها میباشد . اکسترودر در موقع کار بایستی به نحوی بچرخد که گویا پیچ در حال باز شدن است . فقط در این صورت است که مواد به سمت جلو حرکت میکند.

 

گام پیچ : به فاصله محوری یک پره تا پره دیگر ، گام پیچ گفته میشود.

 

عمق کانال : به فاصله میان سطح صفر مارپیچ و سطح داخلی سیلندر ، عمق کانال گفته میشود و امکان دارد در طول کانال تغییر نماید.

 

درجه لقی : به فاصله میان سطح پره و جداره داخلی سیلندر ، درجه لقی میگویند. که این فاصله منجر به ایجاد یک جریان برگشتی شده که به اختلاط مواد درون اکسترودر کمک مینماید. اما شدت برش وارده به سیال در این منطقه بسیار زیاد میباشد و گرمای زیادی تولید میشود که افزایش گرمای تولید شده منجر به سوختن و تخریب پلیمر میشود.

 

عرض پره ها : به فاصله محور میان ابتدا و انتها لبه های پره ، عرض پره میگویند.

 

عرض کانل : به فاصله عمودی میان پره ها ، عرض کانال گفته میشود.

 

مواد پلاستیکی با حرارت غیر مستقیم بوسیله المنت های برقی و یا گازی به خود میگیرند . داخل گام های ماردون ( گام در ماردون ، به فاصله محوری یک پره تا پره دیگر گفته میشود که وظیفه آماده سازی مواد اولیه برای فرم گیری در تولید را بر عهده دارد ) که در حال حرکت میباشند ، تدریجا به خمیر تبدیل شده و سپس با مالشی که به وسیله میخک های داخل گام های ماردون صورت میگیرد،  آماده برای خروج از سیلندر و مارپیچ میشود .

سیلندر و مارپیچ  ( سیلندر ماردون ) قطعه ای فولادی با آبکاری مخصوص و به صورت استوانه ای شکل میباشد که به جهت میکس و پخت مواد پلیمری از آن استفاده میکنند . سیلندر ماردون از چند قسمت تشکیل شده است و به نسبت به نوع استفاده و محصول تولیدی در انواع گوناگون ساخته میشود. طراحی های سیلندر ماردون رابطه مستقیمی با مواد پلیمری مورد استفاده دارد به عنوان مثال سیلندر و مارپیچ خط تولید لوله پلی اتیلن با سیلندر و مارپیچ خط تولید پی وی سی متفاوت میباشد.

 نحوه نصب سیلندر و ماردون

برای ساخت اکسترودر ابتدا بایستی استراکچری محکم و بدون هر گونه ارتعاش با رفرنس های مناسب یک شاسی ساخته شود و در ابتدا موتور و گیربکس بر روی آن نصب میشود و در مرحله بعدی سیلندر و ماردون به قسمت گلوهه گیربکس متصل شده و به وسیله استند های زیرین ، مقاوم سازی شده و لرزه گیری میشود تا در هنگام تولید علاوه بر خروجی یکنواخت و سرعت مناسب ، عاری از هر گونه لرزش های اضافی که باعث ایجاد صدا های ناهنجار و شکستگی در بخش های قید و ماهیچگی میشود را خنثی نمود.
.

سیلندر و مارپیچ ساده

ابتدا بعد از نصب گیربکس بر روی شاسی قسمت انتهای ماردون که اصطلاحا به آن دم ماردون میگویند ، داخل بوش گلدانی گیربکس قرار میدهیم و سپس ماردون را داخل سیلندر قرار داده و تا انتها بر روی پله گیربکس به عقب هدایت میشود و به وسیله سوراخ و قلاویزی که بر روی گیربکس هستند ، اتصال سیلندر و ماردون بر روی اکسترودر را اجرا میکنیم.
.

سیلندر و مارپیچ دو قلو یا کونیکال

در این سیلندر و مارپیچ ها که دارای 2 مارپیچ داخل یک سیلندر قرار دارد ابتدا بایستی سیبندر را برروی شاسی اکسترودر فیکس کرده و محوریت حرکتی آن را به سمت جلو و عقب و به طرفین را آماده سازی کرده و سپس بر روی شاسی نصب میکنیم . لازم به ذکر است سیلندر ها و ماردون ها در این مرحله از کار در داخل یکدیکر قرار داشته و از ظریقه اتصال آن ها توسط دو عدد بوش که یک سر بوش ها روی ماردون ها و طرف دیگر بوش روی شفت گیربکس قرار میگیرد.
.

انواع سیلندر و مارپیچ

در سال های اخیر ، افرادی بودند که به صورت تجربی و بدون عمل ، نسبت به فعالیتی که مارپیچ قرار است بر روی مواد پلیمری انجام دهد ، اقدام به طراحی و ساخت سیلندر ماردون میگردد . اما بایستی به این نکته توجه کرد که فعالیت های صنعتی امروزه بر اساس دانش بنا شده و در کنار تجربه نیز بایستی دانش و علم مهندسی آن صنعت علی الخصوص صنعت سیلندر و مارپیچ سازی را داشته باشیم.
.

انواع سیلندر ماردون در صنعت پلاستیک سازی 

1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه تزریق پلاستیک
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه بادی 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه پت 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه نایلون و نایلکس 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه لوله پلی اتیلن 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه لوله سبز 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) دستگاه گرانول سازی 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) مستربچ سازی و کامپاندر 
1 ) سیلندر و مارپیچ ( ماردون ) پی وی سی PVC و چوپ پلاست
.
که هر یک از آن ها ( موارد بالا ) دارای نقشه و طراحی منحصر به فرد میباشد ، شامل تک پیچ ، دو پیچ ( همسو گرد و یا غیر همسو گرد ) موازی یا کونیکال می باشد.
.

معرفی گروه صنعتی بهسازان پلیمر 

گروه صنعتی بهسازان پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و از بدو شروع همیشه سعی نموده که با استفاده از علم روز در این صنعت ماشین آلات تولیدی خود را از نظر فنی و کیفی در بالاترین سطح نسبت به موقعیت و امکانات موجود کشور ، طراحی و تولید نماید  .

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید 

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاه تولید ورق پلیمری PP.PS (کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

.

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** سیلندر و ماردون ( مارپیچ )  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

انی

معرفی گرانول و بررسی تمامی نکاتی که بایستی در مورد گرانول بدانید 

گرانول ها جزو مهمترین مواد اولیه برای ساخت محصولات پلاستیکی میباشند که دارای ویژگی های منحصر به فردی میباشند . این مواد متشکل از پلیمر هایی نظیر پلی پروپیلن ساخته میشوند و به علت داشتن استحکام بالا و رنگ پذیری عالی میتواند به عنوان مواد اولیه در دستگاه تزریق مورد استفاده قرار بگیرند.  اغلب نام گرانول احتمالا به گوش کسانی که در صنعت پلاستیک و پلیمر فعالیت میکنند ، خورده است. بخواهیم تاریخچه تشکیل گرانول را بررسی کنیم ، میتوانیم بگوییم با پیشرفت تکنولوژی روش ها و دستگاه های متفاوتی برای تولید محصولات پلاستیکی ایجاد شد و این سوال مطرح شد که ماده اولیه مورد استفاده در این دستگاه ها بایستی به چه شکلی باشند، در میان اشکال پودری ، گرانولی و پرک ، گرانول ها بخاطر مزایای فراوانی که دارا میباشد ، پیروز این رقابت بوده و در اغلب روش های تولید ، از گرانول به عنوان ماده اولیه جهت تولید محصول نهایی استفاده میشود. تا انتها همراهمان باشید تا به معرفی گرانول و مزایای آن و انواع آن و نحوه تولید آن بپردازیم …

 

گرانول چیست ؟؟؟

گرانول چیست

گرانول چیست

گرانول اسم خاصی از پلیمر نمیباشد و در حقیقت شکلی از پلیمر است که از حالت پودری به شکل دانه دانه در میآید و کاربرد و مصارف گوناگونی دارد. علت محبوبیت گرانول ، سهولت استفاده در تولید میباشد. همانطور که میدانید پودر ها در هوا پراکنده شده و علاوه بر آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی که ایجاد میکند ، مقدار زیادی از ماده هم هدر میرود اما گرانول ها از این قبیل دردسر ها را نداشته و علاوه بر این سیستم دستگاه های شکل دهی پلاستیک به صورتی طراحی شده که بهتر است مواد اولیه آن به شکل گرانول باشد . لذا تولید کننده ها نیز ترجیح میدهند بجای استفاده از حالت پودری ، از شکل گرانولی آن استفاده کنند . برای تولید محصولات پلیمری از گرانول ها بایستی ابتدا آن ها را ذوب نمود و سپس شکل دهی کرد.

 

 معرفی انواع گرانول ها :

گرانول ها در اغلب موارد توسط دو روش متداول به نام های قالب گیری تزریقی و قالب گیری بادی به محصول نهایی تبدیل میشوند . براساس ساختار کریستالی ماده اولیه و روش های تولیدی، تقسیم بندی های متفاوتی از گرانول ها ایجاد میشود . از کاربردی ترین گرانول ها میتوان به گرانول پلی اتیلن و گرانول پلی پروپلین اشاره نمود. از سایر گرانول ها میتوان به گرانول پلی استایرن ، ABS ، پلیمر های مهندسی اشاره نمود.

گرانول پلی اتیلن

گرانول پلی اتیلن ( PE ) دارای ساختاری کریستالی و فرمول شیمیایی مشخصی میباشد. با تغییر طرز قرارگیری شاخه های پلیمری در پلی اتیلن، گرید هایی سبک ، گرید هایی با وزن متوسط ، گریدهایی با وزن سنگین و نهایتا گریدهایی با وزن مولکولی بالا تشکیل میشوند. با توجه به روش های تولید هم ، پلی اتیلن ها میتوانند به گرید های تزریقی یا گرید های بادی تقسیم بندی شوند . با ترکیب این دو روش از دسته بندی ها ، مهمترین گرید های پلی اتیلن شامل دسته های زیر میباشد :
1 ) گرانول سبک تزریقی 
2 ) گرانول سنگین تزریقی 

3 ) گرانول سنگین بادی 

4 ) گرانول پلی اتیلن سبک خطی

البته لازم به ذکر است گرید های دیگری نیز موجود است که در این جا فقط به دسته های متداولتر اشاره کرده ایم . مثلا گرانول پلی اتیلن سنگین تزریقی ، گرانولیست که دارای ساختار و ترکیب از نوع سبک میباشد و در روش های تولید تزریقی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

گرانول پلی پروپیلن 

این ماده نیز در صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی میشود :

1 ) همو پلیمر که از پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن به تنهایی ایجاد میشود و به آن پ پ نساجی نیز میگویند. 

2 ) کو پلیمر نیز که از پلیمریزاسیون پروپیلن به همراه کومونومر اتیلن تولید شده و به آن نیز پ پ شیمیایی میگویند. 

 

گرانول پلی کربنات 

پلی کربنات نیز نوعی از پلیمر های شفاف بوده که در ساخت وسایل مختلف مورد استفاده قرار میگیرد . شفافیت و امکان انتقال نور جزو مهمترین ویژگی های پلی کربنات میباشد. از پلی کربنات تزریقی جهت تولید محصولاتی مانند چراغ خودرو ها، قطعات پلاستیکی لوازم های خانگی ، تجهیزات پزشکی و … مورد استفاده قرار میگیرد . از جمله نقص های این گرانول میتوان به استعداد ترک خوردگی بالا در برابر ضربه اشاره نمود.

 

روش های تولید گرانول

سیستم ماشین های شکلدهی به پلاستیک به صورتی طراحی و ساخته شده اند که بهتر است مواد اولیه ورودی آن ها به صورت ساچمه های کوچک پلاستیکی باشند لذا تولید کنندگان مواد پلاستیکی ترجیح میدهند از موادی نظیر گرانول به عنوان ماده اولیه تولیدشان استفاده نمایند . بنابراین انواع مختلف خط تولید گرانول با هدف تبدیل پودر و پرک و ضایعات به گرانول تبدیل شده اند که هرکدام از آن ها دارای مزایا و معایب خاص خودشان میباشد. از متداول ترین روش های تولید گرانول میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
1 ) تولید گرانول به صورت رشته ای 
2 ) تولید گرانول به صورت خشک
3 ) تولید گرانول با سیستم برش رینگ آبی 
4 ) تولید گرانول با سیستم برش زیر آب 

در کشور ما اغلب از دستگاه های تولید گرانول به روش رشته ای مورد استفاده قرار میگیرد علت رواج استفاده از این نوع خط تولید این است که ساخت ماشین آلات به روش رشته ای به نسبت تجهیزات سایر روش ها آسان تر میباشد. از بزرگترین چالش ها در این روش ها ، قطع شدن این رشته ها در حین فرآیند تولید میباشد که برای حل این موضوع نیازمند حضور دائمی یک اپراتور در کنار دستگاه ها میباشد. روش دیگری که در کشور مان ایران متداول میباشد روش تولید گرانول به صورت خشک است ساخت این نوع از ماشین آلات نیازمند دقت بالاتری بوده و قیمت این خط تولید نیز بالا تر میباشدو اما گرانول های تولیدی در این روش بسیار شبیه به گرانول مواد دست اول بوده و از نظر ویژگی های پلاستیکی ، دارای ثبات بهتری در این نوع مواد میباشد.

دستگاه گرانول ساز 

دستگاه گرانول ساز جزو مهمترین و کاربردی ترین دستگاه هاییست که در تولید گرانول مورد استفاده قرار میگیرد و بخاطر سود دهی بالای صنعت تولید گرانول ، تولید کنندگان علاقه بسیاری برای تولید گرانول بازیافتی و نو و عرضه آن به بازار دارند . بدین جهت این موضوع بر اهمیت و محبوبیت و تقاضای بالا جهت خرید دستگاه گرانولساز میافزاید.

دستگاه اکسترودر

دستگاه اکسترودر نوعی دستگاه گرانول ساز میباشد و از دستگاه های مهم در خط تولید گرانول بشمار میرود ، دستگاه های تولید گرانول وظیفه بیرون رانی مواد را بر عهده داشته و برون رانی مرحله نهایی ، بسیاری از خطوط بازیافت پلاستیک میباشد. خارج کننده ها اغلب مواد یکدست را دریافت میکنند و چنانچه خط بازیافت در مراحل تمیز کردن و خشک کردن درست عمل نکند ، خارج کننده نیز به درستی عمل نخواهد کرد و این مسئله اغلب در سایر مراحل خط بازیافت نیز اتفاق میافتد.

 

نکات مهم در خرید گرانول 

از مهمترین مسائلی که هر تولید کننده فعال در حوزه پلاستیک با آن درگیر میباشد ، خریداری گرانول با کیفیت و قیمتی مناسب برای تولید محصول میباشد.  در زیر به بررسی چند نکته مهم برای خرید گرانول میپردازیم .

قیمت گرانول 

از مهمترین فاکتور های خرید گرانول، قیمت آن است . نبود نرخ مشخصی برای گرانول ها یکی از مهمترین چالش ها میباشد. امکان دارد تولید کنندگان گرانول ، به شما قیمت های مختلفی بدهند و این سوال در ذهن شما پیش بیاید که کدام قیمت دستگاه بسته به کیفیت آن، قیمتی صحیح و منصفانه است.  موضوع دیگر نوسانات قیمت ارز و قیمت جوانی مواد پتروشیمی نیز تاثیر مستقیمی بر روی قیمت گرانول تولیدی میگذارند .

 

کاربرد مورد نظر شما 

خریدار گرانول بایستی متناسب با محصول تولیدی خود ، گرانول مربوطه را تهیه نماید . لذا توجه به محصولی که قرار است تولید شود جزو نکات مهم و حیاتی در انتخاب گرانول مورد نظر میباشد.

تامین کننده گرانول 

این نکته حائز اهمیت است که خریدار گرانول ، خرید خود را از تامین کننده های معتبر انجام دهد . تولید کننده های بسیاری در این زمینه مشغول فعالیت میباشند. امکان دارد ادعاهایی که بسیاری از این تامین کنندکان درمورد محصول خود میکنند خلاف واقعیت باشند. لذا از مهمترین گام ها در خرید گرانول ، بررسی تامین کننده گرانول میباشد.

 

نوع گرانول مصرفی 

کیفیت متریال مصرفی در تولید گرانول میتواند بر کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار باشد . میتوان از مواد نو و درجه یک در تولید گرانول استفاده نمود . همچنین از مواد بازیافتی نیز در تولید انواع گرانول بازیافتی استفاده میشود و بسته به کاربرد مد نظرتان ، بهترین گزینه را جهت تولید محصولات خود انتخاب نمایید.

 

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت 

عوامل بسیاری میتواند بر کیفیت تولیدی مواد گرانول تاثیر بگذارند. در زیر به بررسی پارامترهای اصلی تاثیر گذار برای تولید گرانول باکیفیت میپردازیم :

کیفیت مواد اولیه ورودی 

از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت نهایی گرانول ها ، کیفیت مواد اولیه ورودی میباشد. دسته اول مواد نو میباشد که گرانول با استفاده از پودر درجه یک پتروشیمی تولید میشود. و دسته دوم نیز مواد بازیافتی میباشد که این مواد در مرحله بازیافت شسته میشود و به صورت پرک درآمده تا برای تولید محصول وارد دستگاه اکسترودر شوند. توجه به بعضی موارد در هنکام برخورد با مواد بازیافتی جهت تولید گرانول ، تاثیر زیادی بر کیفیت گرانول نهایی خواهد داشت . بدین جهت ، برای بهبود کیفیت گرانول های بازیافتی ، توجه به این دو مورد ضروری میباشد :

 • جمع آوری مواد بازیافتی
 • شست و شو مواد بازیافتی

 

کنترل خط تولید گرانول 

کنترل خط تولید نیز از قسمت هاییست که عامل انسانی ، جزئی از آن میباشد البته به  طبع این کنترل ، اگر با دستگاه های مکانیزه و الکترونیکی صورت بگیرد ، کار عوامل انسانی را نیز آسان تر میکند ، هرچه قدر کارکنان قسمت کنترل کیفی ، ماهر تر و با تجربه تر باشند طبیعتا تاثیر بهتری روی کیفیت گرانول مواد بازیافتی بر جای خواهند گذاشت.

 

افزودنی های گرانول 

از جمله نکاتی که بایستی در هنگام تولید گرانول به آن توجه نمایید، افزودن افزودنی هاست. این مواد در هنگام ذوب شدن پرک ها در دستگاه به آن ها افزوده میشود  ، از خاصیت این افزودنی ها میتوان به بهبود عملکرد گرانول های بازیافتی و برطرف نمودن ضعف های ذاتی محصول اشاره کرد.

افزودنی های مورد استفاده در تولید گرانول بازیافتی جزو یکی از موارد زیر میباشد :

 • پایدار کننده ها
 • نرم کننده ها

 

 رنگ گرانول 

از دیگر عوامل مهم در افزایش کیفیت گرانول ، رنگی میباشد که برای تولید گرانول به آن افزوده میشود از نکات مهم این قسمت این است که هرچه رنگی که برای گرانول ها مورد استفاده قرار میگیرد شامل طیف های رنگی متعددی باشد ( رگه های مشکی در آن مشاهده شود ) کیفیت گرانول تولیدی به نسبت آن کاهش میابد و هرچه این رنگ به بی رنگی نزدیکتر باشد ، کیفیت محصول افزایش میابد. در کل بهترین گزینه برای ارتقا گیفیت محصولات ، استفاده از گرانول های بی رنگ و شفاف میباشد.

 

جمع بندی : 

در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به برسی گرانول و کاربرد های آن در صنعت پلاستیک و پلیمر پرداختیم . همانطور که در مقاله ذکر شد ، معیار های متفاوتی برای دسته بندی گرانول ها موجود است . فراموش نکنید همیشه کسب اطلاعات کافی برای خرید گرانول ، گام اول میباشد . حتما قیل از اقدام به خرید ، نکات ذکر شده را بررسی نمایید و پس از اطمینان کامل از کیفیت گرانول ، نسبت به خرید این محصول اقدام نمایید .

 

یکی از آسان ترین و مصرفی ترین روش های رایج جهت شکل دهی به پلیمر ها استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک یا همان Injection Machine میباشد. صنعت پلاستیک از جمله مهمترین و کاربردی ترین صنایع در کشورمان میباشد . با توجه به استفاده از محصولات پلاستیکی در صنایع مختلف ، میتوان این صنعت را اساس و پایه بسیاری از صنایع دانست محصولات پلاستیکی که در صنایع مختلف میتوان این صنعت را پایه و اساس بسیاری از صنایع دانست .

بیشتر محصولات پلاستیکی که در محیط اطراف خود مشاهده میکنید به شیوه تزریق پلاستیک تولید میشود. از قطعات و لوازم خودرو گرفته تا ظروف آشپرخانه .

تزریق پلاستیک یکی از متداولترین شیوه های تولیدات محصولات پلاستیکی بوده که با استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک انجام میشود . این دستگاه ها دارای انواع مختلفی میباشد که در نحوه عملکرد با یک دیگر متفاوت میباشد و از زمان صنعتی شدن تولید محصولات پلاستیکی جایگاه خود را در این صنعت یافته اند .

تزریق پلاستیک ، تکنولوژی ساخت پلاستیک برای تولید بسیار قطعات پلاستیکی یکسان با احتمال خطای بسیار پایین میباشد . در فرآیند تزریق پلاستیک ابتدا گرانول های پلیمر ذوب میشوند و سپس تحت فشار به داخل یک قالب تزریق میشوند. پلاستیک مایع داخل قالب خنک شده و تبدیل به جامد میشود . مواد اولیه تزریق پلاستیک ، پلیمر های ترموپلاستیکی میباشند که قابلیت رنگ آمیزی و پر شدن توسط افزودنی های دیگر را دارند. علت محبوبیت و استفاده گسترده از تزریق پلاستیک، هزینه پایین ساخت هر قطعه در تیراژ های بالا میباشد. در کل میتوان گفت تزریق پلاستیک ” تکرارپذیری بالا در کنار آزادی بالای طراحی ” را ارایه میدهد. محدودیت های مهم دستگاه تزریق پلاستیک از نوع اقتصادی میباشند زیرا با این که تولید با استفاده از تزریق پلاستیک در تیراژ بالا به صرفه میباشد، اما متقابلا سرمایه اولیه به نسبت بالایی جهت شروع پروسه نیاز است.از سایر محدودیت های تزریق پلاستیک میتوان به زمان نسبتا بالای رسیدن از طرح به تولید قطعه اشاره نمود.

در این مقاله از گروه صنعتی بهساز پلیمر به بررسی فرآیند تزریق پلاستیک و دستگاه تزریق پلاستیک و انواع مختلف آن میپردازیم تا انتها همراهمان باشید.

 

نحوه کار تزریق پلاستیک

نکات مهم در خرید دستگاه تزریق پلاستیک

نکات مهم در خرید دستگاه تزریق پلاستیک

در ابتدا گرانول های پلیمر خشک شده و در قیف قرار گذاشته میشوند . این گرانول ها در قیف با پودرها و پیگمنت های رنگی و سایر افزودنی های تقویت کننده ترکیب میشوند ، سپس گرانول ها در بشکه ای حرارت دیده با یکدیگر ترکیب میشوند و با یک پیچ چرخان به سمت قالب هدایت میشوند. هندسه پیچ و بشکه به صورتی طراحی و بهینه شده که به بالا بردن فشار به میزان لازم و دوب شدن ماده کمک میکند.

در مرحله بعدی تلمبه به جلو حرکت میکند و پلاستیک ذوب شده از طریق سیستم چرخنده به قالب تزریق میشود و همه فضای خالی قالب را پر میکند. با پایین آمدن دمای ترموپلاستیک ، ماده جامد شده و شکل قالب را به خود میگیرد. نهایتا قالب گشوده شده و قطعه جامد به کمک پین های افشانک به بیرون هل داده میشود و سپس قالب دوباره بسته شده و پروسه جهت تزریق قطعه بعدی تکرار میشود. تکرار این پروسه میتواند بسیار سریع صورت بگیرد چرخه تزریق پلاستیک اغلب بسته به اندازه قطعه میتواند از 30 تا 90 ثانیه طول بکشد. و پس از آماده شدن محصول ، قطعه روی کانوایر یا در یک مخزن نگهدارنده رها میشود و اغلب قطعاتی که با تزریق پلاستیک ساخته میشوند به محض ساختن، آماده استفاده بوده و نیازی به طی فرآیندی نظیر پولیش و پرداخت و … ندارد.

 

دستگاه تزریق پلاستیک

قبل از آن که ماشین های تزریق پلاستیک ابداع شوند ، محصولات پلاستیکی به سختی تولید میشدند . اغلب بیشتر پروسه تولید به صورت دستی انجام میشدند مثلا برای ذوب مواد پلیمری ، اطراف سیلندر را به کمک شعله آتش گرم میکردند ، و علاوه براین تهیه قالب های مختلف نیز معذل بزرگی برای تولید کنندگان بود به همین علب تنوع محصولات پلاستیکی در گذشته بسیار محدود بود . اما امروزه با ابداع و تولید انواع دستگاه تزریق پلاستیک ، فرآیند تولید لوازم پلاستیکی ضمن سهولت ، سرعت بیشتری بر خود گرفته و شاهد تنوع بالایی در بازار محصولات پلاستیکی هستیم. ماشین های تزریق پلاستیک انواع مختلفی داشته که در عملکرد با یکدیگر متفاوت میباشند . اما نهایتا محصولات تولید همه نوع این دستگاه ها یکسان میباشد. در کل تمام انواع مختلف این دستگاه خروجی یکسانی دارند.

دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک

انواع دستگاه تزریق پلاستیک

در کل دستگاه پلاستیک سازی در سه دسته هیدرولیکی ، الکتریکی و هیبریدی تقسیم بندی میشوند

دستگاه هیدرولیکی

این دستگاه را میتوان جزو اولین دستگاه تزریق پلاستیک نام برد که هم اکنون کاربرد زیادی دارد در این دستگاه مواد سیال پلاستیکی به کمک سیلندر های هیدرولیکی به داخل قالب منتقل میشود.

دستگاه الکتریکی

این دستگاه تزریق پلاستیک جزو پرفروش ترین دستگاه ها به شمار میرود این ماشین مجهز به سرووموتورهای دیجیتالی میباشد که تزریق پلاستیک را با سرعت بالایی انجام میدهد . نکته جالب اینجاست که فرآیند تزریق کاملا اتوماتیک بوده و پشت سر هم انجام میگیرد .

دستگاه هیبریدی

این نوع دستگاه تلفیقی از دستگاه هیدرولیکی و تزریق پلاستیک میباشد که علاوه بر این که تزریق پلاستیک در این دستگاه با سرعت و دقت بالایی انجام میشود، به صورت خودکار نیز تکرار شده و با توجه به عملکرد آسان این دستگاه میتوان محصولات متنوع را با کیفیت بالا و سرعت زیاد تولید نمود.

درآمد تزریق پلاستیک

محصولات پلاستیکی تنها به ظروف پلاستیک که در روزمره از آن ها استفاده میکنیم خلاصه نمیشود . صنعت پلاستیک و طبیعتا محصولات آن گستردگی بسیاری داشته و هیچ موادی در صنعت جایگزین پلیمر ها و هیچ محصولی جایگزین محصلات پلاستیکی نمیشود. تمامی محصولات پلاستیکی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با آن سر و کار دارید ، به روش تزریق پلاستیک تولید میشوند. با توجه به افزایش روز افزون تقاضا مواد پلاستیکی میتوان گفت تولید پلاستیک به روش تزریق میتوان منبعی درآمد سود آور باشد. از طرفی که به خاطر وجود ذخایر غنی مواد پتروشیمی در کشور مواد اولیه تولید پلاستیک با قیمتی ارزان در دسترس میباشد. به همین علت راه اندازی خط تولید محصولات پلاستیکی صرفه اقتصادی و سود دهی فوق العاده ای دارد.

این نکته را در نظر داشته باشید با توجه به اینکه راه اندازی خط تولید محصولات پلاستیکی با کمک دستگاه تزریق پلاستیک ، فرآیندی تخصصی میباشد عوامل متعددی نظیر مدیریت سفارشات ، کیفیت محصول تولید شده، میزان رضایت مشتری و نوع دستگاه و هزینه راه اندازی کارگاه ، نوع بازاریابی و … در میزان درآمد زایی در کشور موثر میباشد و تولید کنندگان میتوانند در سطح محلی و محدود و یا سطح گسترده تر از مزایای رقابتی این شیوه درآمد زایی بهره مند شوند.

 

دستگاه ملت بلون

 

پارچه ملت بلون

این پارچه جزو خانواده پارچه های بدون بافت مانند اسپان باند میباشد که نقش فیلتر در ماسک را داشته و این پارچه از منسوجات نبافته متشکل از فیلامنت های منقطع در طول های مختلف و در ظرافت ٥-١ میکرون و با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید میگردد ، اگر بخواهیم از بارزترین خصوصیات این پارچه نام ببریم میتوان به ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار زیاد آن در مقابل مایعات اشاره نمود . این پارچه در تولید ماسک پزشکی بکار برده میشود ، ماسک پزشکی از سه لایه پارچه تشکیل میشود که مهمترین لاییه آن که به عنوان فیلتر در مقابل ویروس ها عمل میکند ، لایه وسط میباشد که این لایه وسط از جنس پارچه ملت بلون میباشد که در اصطلاح به آن پارچه نبافته شده نیز میگویند.

 

لایه تشکیل دهنده ماسک بلون

3 لایه تشکیل دهنده ماسک پزشکی

 

 

لازم به ذکر است بدانید این پارچه علاوه بر آن که در صنعت تولید ماسک کاربرد داشته در مواردی نظیر گان های بیمارستانی و روکش تخت های بیمارستانی ، فیلتر های تصفیه آب خانگی ، قسمتی از پوشک بچه ، تشک های طبی و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد. ماده اولیه این پارچه در ایران فراوان بوده و ایران صادر کننده پلی پروپلین میباشد.

 

این پارچه علاوه بر اینکه در صنعت تولید ماسک کاربرد داره در گان های بیمارستانی و روکش تختهای بیمارستانی ، فیلترهای تصفیه آب خانگی، بخشهایی از پوشک بچه و نوار بهداشتی، فیلترهای خودرو، صنایع موکت سازی، صنایع ایزوگام، تشک های طبی و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد. ماده اولیه آن در ایران فراوان است و ایران صادر کننده پلی پروپلین است.

ساخت دستگاه تولید پارچه ملت بلون

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه در امر ساخت انواع اکسترودر های پلیمری و خط تولید ورق PP.PS.PET.ABS هم اکنون موفق به طراحی و ساخت تمامی قسمتهای این دستگاه و خط تولید شده است و آماده ارائه و فروش دستگاه تولید ملت بلون در ظرفیت و سایز های مختلف میباشد .

 

لازم به توضیح است که دستگاههای تولید پارچه ملت بلون بصورت کلی در دنیا در دو سایز اصلی کارگاهی و کارخانه ای میباشند و  سایز کارخانه ای این دستگاه برای تولید پارچه با عرض بالای یک متر تا 2 متر بوده و ظرفیت تولید پارچه آن نیز 200 تا 400 کیلو در ساعت میباشد . برای نصب این خط تولید نیاز به سالن تولید با ابعاد بزرگ و ارتفاع سقفی بلند میباشد ، و از نظر قیمتی نیز خط تولید دارای قیمت تقریبا بالایی میباشد . سایز کوچکتر و کارگاهی دستگاه تولید پارچه ملت بلون قابلیت تولید در عرض های 30 تا 60 سانت و تقریبا زیر 1 متر بوده و ظرفیت تولید دستگاه در سایز کارگاهی در حدود 8 تا 20 کیلو در ساعت میباشد .

 

برای راه اندازی دستگاه نیز نیاز به تاسیسات یا سالن خاصی نمیباشد و همچنین این شرکت علاوه بر ساخت و فروش خط تولید ملت بلون بصورت کامل ، آماده ارائه قسمتهای مختلف این دستگاه بصورت جداگانه را نیز دارد .

 

خرید خط تولید ملت بلون 

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ملت بلون و خط تولید پارچه ملت بلون و دستگاه پارچه ماسک در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

 

لیست قیمتهای مختلف خط تولید ملت بلون

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه ملت بلون | دستگاه خط تولید ملت بلون | دستگاه ساخت قالب ملت بلون *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

قسمتهای مختلف خط تولید ملت بلون

– اکسترودر دستگاه با ظرفیت 8 . 12 . 20 کیولو در ساعت ( همچنین با ظرفیتهای سفارش تا 250 کیو در ساعت )

– فیلتر اکسترودر screen exchanger

– قالب و هد دای ( ساخت چین با بالاترین کیفیت )

– سیلندر و مارپیچ قطر 40 . 50 . 60 . 75 . 90 . 120 ( ساخت چین با گارنتی )

دستگاه میکسر مواد پلاستیک

دستگاه میکسر مواد پلاستیک

 

 

دستگاه های میکسر مواد پلاستیکی ( مخلوط کن مواد پلاستیکی )  از آن دسته دستگاه هایی میباشد که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا جهت استفاده از انواع مواد پلاستیکی پرطرفدار میباشد . دستگاه های پلاستیک ساز یا دستگاه قالب گیری پلاستیکی بر اساس ماشین آلات لاستیکی و ریخته گری فلز توسعه یافته شده است. از آنجا که فرآیند ریخته گری تزریق پلیمر و تجهیزات قالب گیری در دهه 1870 تحت عنوان یک صنعت در ماشین آلات پلاستیکی حدودا تا دهه 1930 توسعه یافته، تدریجا با تجاری سازی تجهیزات و قالب گیری پلاستیک و قالب گیری تزریق و اسکتروژن به رایج ترین روش های پردازش صنعتی تبدیل شده است. قالب گیری ضربه ای ، سومین روش بزرگ قالب گیری پلاستیکی پس از قالب گیری تزریقی و روش اکستروژن به حساب میآید و لازم به ذکر است این روش ، جزو سریع ترین متد توسعه قالب گیری پلاستیکی میباشد.

 

دستگاه های میکسر مواد پلاستیکی میتواند در هر دو حالت افقی و عمودی نصب شود و بیشتر این دستگاه ها به صورت افقی بوده و اما دستگاه های عمودی دیواری برای برخی کاربرد ها از قبیل وارد کردن قالب بندی استفاده میشود و به دستگاه اجازه میدهد از جاذبه برای فعالیت خود بهره ببرد. برخی از ماشین های عمودی نیز ، نیازی به بستن قالب نداشته و روش های مختلفی برای نصب قالب وجود دارد که رایج ترین آن ها گیره های دستی ، گیره های هیدرولیکی و گیره های مغناطیسی میباشد.

 

روش کار دستگاه میکسر پلاستیکی

 

دستگاه میکسر مواد پلاستیکی یا همان مخلوط کن مواد پلاستیکی ، مواد خام وارد شده را به آرامی با یکدیگر مخلوط میکند . از دستگاه میکسر جهت مخلوط کردن رنگ با مواد جهت به دست آوردن پلاستیک های رنگی و مخلوط نمودن مواد مختلف با یکدیگر جهت افزایش یا کاهش کیفیت پلاستیک استفاده میشود. لازم به ذکر است استفاده از دستگاه میکسر مواد پلاستیکی ، به نوعی پیش نیاز داشتن دستگاه قالب تزریق پلاستیکی میباشد و با کمک این دستگاه مواد خام خود را آماده کرده و سپس در دستگاه تزریق قالب وارد مینمایید

 

خط تولید دستگاه میکسر پلاستیکی

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه در امر ساخت انواع اکسترودر های پلیمری و خط تولید ورق PP.PS.PET.ABS هم اکنون موفق به طراحی و ساخت تمامی قسمتهای این دستگاه و خط تولید شده است و آماده ارائه و فروش دستگاه میکسر مواد پلاستیکی در ظرفیت و سایز های مختلف میباشد .

دستگاه های میکسر پلاستیک تولیدی گروه صنعتی بهساز پلیمر در ظرفیت های 100 کیلو تا 2000 کیلو تولید و عرضه میشوند و این دستگاه میکسر و مخلوط کن  ، مواد اولیه پلاستیکی مناسب جهت میکس و مخلوط کردن گرانول با مواد پرک آسیابی و رنگ مستربچ یا تیتان میباشد. دستگاه میکسر تولید شده در گروه صنعتی بهساز به صورت عمودی بوده و سیستم میکس آن به صورت مارپیچ مرکزی از پایین به بالا میباشد.

 

دستگاه میکسر مواد اولیه ( عمودی ) 500 کیلویی

دستگاه میکسر مواد پلاستیکی


دستگاه گازگیر مواد پلاستیکی ساخت شرکت 

دستگاه میکسر مواد پلاستیکی


دستگاه میکسر مواد ( وارداتی ) 

 

دستگاه مواد کش

دستگاه میکسر پلاستیک

جنس بدنه دستگاه میکسر 

لازم به ذکر است میکسر های تولیدی شرکت بهساز پلیمر از نظر جنس بدنه در 3 مدل میباشد : 

الف ) دستگاه میکسر پلاستیکی با بدنه آهنی و رنگ الکترو استاتیک ( پرمصرف ترین نوع میکسر )

ب ) دستگاه میکسر پلاستیکی با بدنه آهنی و پوشش ورق استیل جهت جداره داخلی مخزن میکسر (میکسر سفارشی)

ج ) دستگاه میکسر پلاستیکی با بدنه کاملا استیل ( میکسر با قیمت بالاتر و مخصوص مواد در صنایع تولید قطعات پزشکی )

 

دستگاه میکسر مواد پلاستیک


دستگاه مخلوط کن مواد پلاستیکی ( افقی ) 

( این دستگاه به صورت وارداتی بوده و ساخت شرکت نمیباشد ) 

در این مدل از دستگاه مخزن که به صورت افقی میباشد و از سیستم هم زن پره ای استفاده شده است. این مدل از مخلوط کن مواد پلاستیکی از سایز 100 الی 700 کیلو قابل ارائه میباشد

 

دستگاه مخلوط کن مواد پلاستیکی افقی وارداتی

دستگاه میکسر افقی

شکل و مدل پره های داخل مخزن مخلوط کن

 

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS (کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاه تولید ورق پلیمری PP.PS (کلیک)

 

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه میکسر مواد پلاستیکی

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه های میکسر مواد پلاستیکی ( مخلوط کن مواد پلاستیکی )  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

دستگاه ظروف یکبار مصرف

دستگاه ظروف یکبارمصرف

 

خط تولید ظروف یکبار مصرف متشکل از دستگاه هایی مانند دستگاه ورق ساز ظروف یکبار مصرف و دستگاه نیمه فرمینگ یا دستگاه ترموفرمینگ میباشد

دستگاه های تولید ظروف یکبار مصرف به صورت کلی در دو نوع و مدل تولیدی میباشند :

 • دستگاه نیمه فرمینگ
 • دستگاه ترموفرمینگ

تولید ظروف یکبار مصرف با سیستم نیمه فرمینگ PS

نوع اول و تقریبا قدیمی آن ، خط تولید ظروف یکبار مصرف با سیستم نیمه فرمینگ PS میباشد. این مدل از خط تولید ظروف ، فقط شامل یک دستگاه اصلی میباشد و مواد اولیه در این دستگاه ذوب و تبدیل به ورق و رول و سپس تبدیل به ظروف یکبار مصرف میشوند. در این مدل از دستگاه ، قابلیت تولید ظروف فقط از جنس و مواد اولیه پلی استایرن (PS) را دارد ( ظرف شیشه ای و یا سفید اما شکننده )

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ

 نمونه ظروف تولیدی : 

  

  

دستگاه تولید ظروف یکبار مصرف

امکانات مورد نیاز جهت راه اندازی تولید ظروف یکبار مصرف با سیستم نیمه فرمینگ PS : 

برق مورد نیاز : 50 آمپر 3 فاز 

مقدار فضا : 150 متر

نیروی کار : 2 – 3 نفر

ابعاد دستگاه : عرض 1.5 متر * طول : 11 متر * ارتفاع 2.5 متر

وزن دستگاه : 7 تن 

 لیوان یکبارمصرف pp


تولید ظروف یکبار مصرف با سیستم ترموفرمینگ پلاستیکی PP.PS

در این مدل از خط تولید ظروف که با نام تجاری دستگاه پرس ترموفرمینگ شناخته شده است ، خط تولید شامل دو دستگاه اصلی میباشد که در دستگاه اول مواد اولیه تبدیل به ورق و رول شده که این دستگاه، دستگاه ورق ساز میباشد و در دستگاه دوم ورق تبدیل به ظروف یکبار مصرف میشود ( دستگاه پرس ترموفرمینگ ) .

خط تولید ترموفرمینگ قابلیت تولید ظروف با مواد اولیه پلی استایرن (PS) و پلی پروپلین PP را دارد که مشخصه ظروف PP همان ظروفی میباشند که به صورت شیشه ای و سفید و نرم و نشکن هستند. لازم به ذکر است مواد PP از تمامی مواد های اولیه پلاستیکی ارزان تر بوده . ( هم اکنون تمامی لیوان های چای و آب شفاف از مواد PP که نرم و نشکن بوده، میباشند.)

دستگاه لیوان پلاستیکی

دستگاه پرس ترموفرمینگ تولید ظروف یکبارمصرف PP.PS

نمونه ظروف تولیدی : 

دستگاه لیوان یکبارمصرف

قیمت دستگاه وکیوم ظروف یکبار مصرف

امکانات مورد نیاز جهت راه اندازی تولید ظروف یکبار مصرف با سیستم ترموفرمینگ پلاستیکی PP.PS : 

برق مورد نیاز : 100 آمپر 3 فاز 

مقدار فضا : 150 متر

نیروی کار : 2 – 3 نفر

ابعاد دستگاه : عرض 2.5 متر * طول : 8 متر * ارتفاع 2.5 متر ( طول دستگاه با قسمت لیوان جمع کن حساب شده است )

وزن : 6 تن 

جدول مشخصات فنی پرس ترموفرمینگ

 اطلاعات و مشخصات فنی پرس 4 بازو ترموفرمینگ  

sheet Material

PP.PS.PE

جنس ورق مصرفی

Sheet Thickness Rang

0.25~1.8 mm

ضخامت ورق مصرفی

Sheet Width . Max

750 mm

حداکثر عرض ورق مصرفی

Sheet Width . Min

550 mm

حداقل عرض ورق ورودی

Forming Area

720×400 mm

ابعاد فرم دهی

Max Down Forming height

140 mm

ماکسیمم عمق ظروف تولیدی / سفارشی تا 250 mm 

Forming Speed

10-22cycle/min

سرعت ضربه ای پرس

Air Pressure

0.6~0.8Mpa

فشار باد مورد نیاز

Air Consumption

2500Lit/Min

مقدار مصرف باد

 Overall Dimension(m):

L5×W2× H2.4m

ابعاد دستگاه

Weight:

About 5.5T

وزن کلی

 

پرس های ترموفرمینگ ساخته شده در گروه صنعتی بهساز پلیمر در سه سایز قابل ارائه میباشد که علاوه بر سایز پرس با ابعاد فرم دهی که در جدول فوق مشخص میباشد ، ابعاد فرم دهی دو سایز دیگر پرس به ابعاد 350*650 و 820*450 میباشد که قابل سفارش برای شما بزرگواران میباشد.

سیستم محرکه پرس ترموفرمینگ تولیدی هم در دو مدل لنگی و جک هیدرولیکی قابل ارائه میباشد.

قیمت دستگاه لیوان یکبارمصرف

 

همانطور که در فوق عنوان شد ، دستگاه پرس ترموفرمینگ بر اساس قالبی که دارد دارای قابلیت تولید ظروف مختلفی میباشد.

نمونه قالب ترموفرمینگ :

 

تیراژ و تعداد تولید ظروف مختلف در دستگاه ترمو فرمینگ PP :

 • تیراژ تولید ظرف ماستی ۱ کیلویی حدود 6000 تا 8000 عدد ظرف در ساعت
 • تیراژ تولید لیوان ۲۰۰ سی سی چای حدود 25000 تا 30000 عدد لیوان درساعت
 • تیراژ تولید لیوان آبمیوه خوری ۳۰۰ یا ۴۰۰ سی سی حدود 14000 تا 16000 عدد در ساعت

 

مواد اولیه برای تولید ظروف یکبارمصرف در دستگاه  پرس ترموفرمینگ ، بصورت رول و ورق آماده میباشد که این رول و ورق ، در دستگاه ورق ساز تولید میگردد .

.

فیلم در حال کار دستگاه لیوان یکبارمصرف 

 

 

برای مشاهده اطلاعات دستگاه تولید ورق و رول PP.PS لینک ذیل را کلیک نمایید:

:

دستگاه تولید ورق  PP.PS

.

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید 

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاه تولید ورق پلیمری PP.PS (کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

.

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه ظروف یکبارمصرف  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

.