مستربچ براق کننده

 

مستربچ براق کننده

مستربچ براق کننده

در هنگام تولید محصولات پلاستیکی بایستی به ویژگی های ظاهری آن توجه ویژه ای شود. یکی از افزودنی هایی که میتواند خاصیت ظاهری محصولات پلاستیک را بهبود بخشد، مستربچ براق کننده میباشد.

چندین نوع متفاوت از ترکیب مستربچ جهت انتخاب وجود دارد، براق کننده یا ( Optical Brightener ) در واقع بدین صورت عمل میکند که نور در ناحیه UV را جذب کرده و سپس در ناحیه مرئی بازتاب میکند و منجر به درخشش و سفیدی و براقیت محصول میشود. این گونه ترکیبات و افزودنی ها مناسب کاربرد هایی که نیازمند اتلاف بارهای استاتیک و محافظت در مقابل تخلیه های الکترواستاتیک یا مدیریت حرارتی داشته، ارائه میشوند. ترکیبات پلاستیکی ضد استاتیک و رسانا نسبت به فلزات مزایای بسیار زیادی دارند.

حمل آسان آن ، وزن کم و نقل و انتقال آن نیز هزینه کمتری را در بر دارد.


بیشتر بخوانید : انواع پیگمنت مصرفی در فرآیند تولید مستربچ

 


عامل کف سازی نوع دیگری از مستر بچ های براق کننده میباشد این نوع از مستربچ براق کننده برای کاربردهای حساس به تراکم و کاهش وزن در ناحیه پلاستیکی به اندازه 20 درصد ارائه میدهد، علاوه بر این موضوع، علایم پوستی را بر روی قطعات قالب تزریق از بین میبرند که این مزیت برای اکثر ترموپلاستیک ها وجود دارد. لازم به ذکر است مستربچ براق کننده ، در هنگام تاریکی ویژگی های فوق العاده ای دارند. این نوع از مستر بچ ها بسیار بهتر و مرغوب تر از رنگدانه های فسفورسنت معمولی عمل میکند که بر اساس سولفید روی و رادیو ایزوتوپ ها بخاطر خاصیتی که دارند، درخشان میباشند. مستربچ براق کننده در رنگ های متفاوتی نظیر بنفش و نارنجی و آبی و رنگ زرد در دسترس میباشد.

مستربچ تثبیت کننده اشعه ماورا بنفش ، نوع دیگری از مستربچ براق کننده میباشد. این نوع مستربچ منجر به افزایش طول عمر مفید محصولات در مقابل آثار مضر نور خورشید یا سکیایر منابع تابش اشعه ماورا بنفش میگردد. آن ها با ترکیبی از مواد افزودنی ایجاد شده اند که از پلیمر محافظت کرده و آن ها را تقویت میکنند تا ظاهری روشن تر از سایز مستربچ ها داشته باشد.

 

علت استفاده از مستربچ های براق کننده

محصولات پلاستیکی بعد از گذشت مدت زمانی، رنگ و خصوصیات اولیه خود را از دست میدهند و با قرار گرفتن در مقابل اشعه UV به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد میشوند. که منجر به کاهش جذابیت ظاهری محصول میشوند.

در کل میتوان گفت براق کننده ها به مواد شیمیایی ای میگویند که تولید کنندگان محصولاتی نظیر پلاستیک و کاغذ و … به محصولات خود اضافه میکنند تا سطحی درخشان تر و براق تر داشته باشیم و همچنین لازم به ذکر است روند زرد شدن محصول را به عقب بیندازد.

مزایای استفاده از مستربچ براق کننده

1 ) بهبود زردی پلاستیک و رنگ اولیه آن

2 ) از میان بردن سطح کدر محصول و ایجاد سطحی شفاف و براق

3 ) بهبود رنگ سفید پلاستیک

4 ) تولید نایلون با سطح صاف و براق

5 ) بهبود خاص ظاهری محصولات تولید شده با گرانول بازیافتی

کاربرد های مستر بچ براق کننده

1 ) کاربرد در تولید نایلون و فیلم های چند لایه و تک لایه با سطحی شفاف یا سفید

2 ) تولید ورق های پلیمری و پلاستیکی

3 ) مورد استفاده در تزریق پلاستیک

4 ) بکارگیری در ساخت محصولاتی که در تولید آن ها از پلیمر بازیافتی استفاده شده است.

5 ) در تولید ظروف یکبار مصرف

نکات مهم استفاده از افزودنی های براق کننده

برای اینکه از مستربچ براق کننده بهترین نتیجه را برای تولید محصول نهایی بدهد بایستی نکاتی را رعایت کنید که به شرح زیر باشد :

1 ) اکیدا محصولی را خریداری نمایید که با مواد اولیه پلاستیک که استفاده میشود همخوانی داشته باشد.

2 ) کیفیت محصول نهایی به صورت مستقیم بر روی میزان براقیت آن تاثیر داشته و بکارگیری از محصولات کیفیت محصولات نهایی را کاهش میدهد

3 ) محصول بایستی اکیدا با نوع دستگاه  و درجه دما دستگاه تزریق پلاستیکی دارای همخوانی باشد.

4 ) پیشنهاد میشود از مستربچ براق کننده تنها برای تولید محصولات بی رنگ و سفید استفاده میشود

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

موادکش وسیله ایست که وظیفه انتقال مواد اولیه محصولات پلاستیکی به داخل اکسترودر یا دستگاه تزریق را بر عهده دارد . با استفاده از مکنده ، دیگر نیازی نیست اپراتور به صورت دستی مواد را به داخل مخزن بریزد یا پیوسته نگران پیوسته نگران تمام شدن مواد داخل مخزن اکسترودر یا دستگاه تزریق باشند. در خط تولید اکسترودر، چنانچه دستگاه مکنده وجود نداشته باشد ، اپراتور بایستی مدام نگران اتمام مواد اولیه و بارگیری دوباره آن باشد. اما با وجود دستگاه مکنده ، این چنین مشکلی نخواهد بود و حتی با یک اپراتور نیز مسئولیت کار با چند خط تولید را به عهده بگیرد. مکنده و مواد کش ها اغلب به دو دسته هوایی و زمینی تقسیم بندی میشوند به شرح هریک خواهیم پرداخت … تا انتها همراهمان باشید.

 

 

یکی از بیشترین کاربرد های مکنده ها در صنعت بازیافت و موادکش مواد پلاستیک است. به عنوان مثال بطری های نوشابه و آب معدنی که قابل بازیافت میباشند داخل دستگاهی خرد شده و با حرارت ناشی از بخار آب شست و شو میشود. بعد از شست و شو قطعات پلاستیکی ، مواد را میتوانید با بکارگیری از مکنده به قسمت های دیگر منتقل کنید.

در کل میتوان گفت مکنده و موادکش پلاستیک دستگاهی بسیار کاربردی در صنعت پلاستیک سازی میباشد و با وجود کاربرد ساده ای که دارا میباشد، جزو ضروری ترین دستگاهیست که در تولید پلاستیک از آن استفاده میشود. همانطور که گفته شد مکنده وظیفه دارد قیف را دائم پر نگه دارد و در واقع مکنده مواد میباشد. با وجود این دستگاه ، نیازی به وارد کردن مواد به صورت دستی به داخل قیف نمیباشد و همین امر باعث میشود خط تولید شما کاملا مکانیزه عمل کند. در صورت عدم استفاده از مکنده ممکن است اپراتور های خط تولید در ریختن مواد به داخل قیف تعلل کنند و همین امر موجب میشود دستگاه برای مدتی بدون فعالیت روشن باشد و این کار امکان دارد به سوختن دستگاه منجر شود . از این رو اکیدا توصیه میشود برای صرفه جویی در وقت و بالا بردن طول عمر دستگاه تزریق پلاستیک خط تولید ماشین آلات صنایع پلاستیک، از مکنده استفاده شود.

 

مکنده و مواد کش گرانول پلاستیک و دستگاه تزریق پلاستیک

.

.

انواع مکنده و مواد کش مواد پلاستیک

مکنده و مواد کش پلاستیکی و دستگاه گرانول در دو شکل متفاوت تولید میشود که هر یک دارای ویژگی ها و عملکرد مخصوص به خود را دارا میباشند. هر یک از این مکنده ها با توجه به قیف و موتور مکشی که دارا میباشند به دو دسته هوایی و زمینی طبقه بندی میشوند که تو توضیح هر یک از ویژگی های آن میپردازیم :

 • مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی هوایی
 • مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی زمینی

 

مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی هوایی

در این نوع از دستگاه مکنده ، دستگاه قیف و موتور مکش به یکدیگر متصل میباشند. این مکنده را بر روی مخزن مواد قرار داده و پمپ مواد اولیه به سمت دستگاه تزریق پلاستیک صورت میگیرد. این مدل از دستگاه مکنده دارای اندازه کوچکتری به نسبت نوع زمینی آن میباشد و توان مصرفی پایین تری دارد و از آن در کارهایی که سبک تر میباشد، استفاده میشود. در مواقعی که مخزن مواد در نزدیکی دستگاه پلاستیک میباشد از مکنده هوایی استفاده میشود .

در دستگاه مکنده هوایی، دستگاه از طریق قدرت موتور خود مانند یک جاروبرقی، مواد را به سمت خود میکشد و با مکش زیاد خود مواد اولیه را از زمین به سمت بالا و داخل قیف انتقال میدهد.

 

مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی زمینی

در این مدل از مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی ، قیف و موتور به یکدیگر متصل نبوده و جدا از هم میباشند. موتور این دستگاه بر روی زمین قرار گرفته و کاملا ثابت بوده اما قیف آن به صورت متحرک در بالا قرار میگیرد و عمل مکش به وسیله موتور انجام میشود و مواد از داخل قیف پمپاژ میشوند. در مواردی که حجم مواد بالا بوده استفاده از مکنده هوا کافی نبوده و نیاز است از نوع زمینی آن استفاده شود. بدیهیست هر چه دستگاه تزریق مواد پلاستیکی یا اکسترودر و یا سایر خطوط تولید صنایع پلاستیک بزرگتر باشد، و دارای ابعاد بیشتری باشد و بعلاوه هر چه حجم مواد پلاستیکی مصرفی در ساعت بیشتر باشد ، نیازمند دستگاه مواد کش بزرگتری میباشد.

 

اجزای دستگاه مکنده مواد پلاستیک

مکنده ها در حین سادگی در ساختار خود، از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از :

1 ) قیف

2 ) تابلو فرمان

3 ) موتور مکنده

4 ) فیلتر صافی

5 ) شیلنگ آنتی استاتیک

6 ) چراغ اخطار دهنده برای کمبود مواد

 

مزایای مکنده مواد پلاستیکی

استفاده از دستگاه مکنده دارای مزایای بسیاری میباشد که کار با آن را راحت و کاربردی کرده است. با استفاده از دستگاه مکنده میتوان مشکلاتی را که در هنگام تخلیه مواد در قیف دستگاه پلاستیک بویسیله نیرو انسانی وجود داشته را برطرف نمود، بکارگیری از موادکش و مکنده ، میزان آلودگی و تولید گرد و غباری که با انتقال مواد پلاستیکی به صورت دستی انجام میشود ، کاهش میابد. مهمترین مزایای استفاده از مکنده این است که با وجود قابلیت تنظیم حجم و زمان مکش ، میتوان در مصرف انرژی و زمان صرفه جویی کرد و به فرآیند سرعت داد.

نکات مهم در رابطه با مکنده و مواد کش مواد پلاستیکی

1 ) مکنده ها دستگاه هایی پیشرفته و با انعطاف پذیری بالا میباشند و قابل تنظیم توان مصرفی در آن ها وجود دارند.

2 ) قطعات مصرفی در مکنده ها دارای کیفیت بالایی میباشند و نگهداری آنها نیازمند توجه ویژه ای ندارند اما در مواقع مورد نیاز، بایستی شست و شو شوند.

3 ) در صورت هشدار دستگاه به نسبت خالی بودن مخزن ، بایستی دستگاه را خاموش کرده و به آن مواد جدید اضافه نمود.

4 ) بعلت عدم دخالت نیروی دستی و انسانی و اتوماتیک بودن دستگاه ، کیفیت افزایش یافته و دقت بالا میروند.

5 )  بر روی مکنده ها میتوان فیلتر نصب کرد تا محصولاتی با ناخالصی کمتر و کیفیت بالاتر تولید شود.

قیمت مکنده مواد پلاستیک

قیمت مکنده  مواد پلاستیک به معیار هایی از جمله زمینی بودن و هوایی بودن و تک فاز بودن و سه فاز بودن و قدرت های موتور آن متفاوت هست، برای اطلاع از قیمت مکنده و مواد کش ها با شماره درج شده در زیر تماس حاصل نمایید.

 

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS(کلیک)

دستگاهتولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاهتولیدورق پلیمری PP.PS(کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

.

 

دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت **   مکنده و موادکش مواد پلاستیکی و گرانول *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

گیربکس اکسترودر جزو یکی از اجزای اصلی سیستم محرک دستگاه اکسترودر در فرآیند اکستروژن میباشد، اکستروژن یکی از روش تولید متداول حجمی برای ساخت قطعات وشکلدهی انواع مواد شامل فلزات و مواد پلاستیکی و پلیمری ، مواد غذایی و … میباشد. در کل میتوان گفت فرآیند اکستروژن ، مواد اولیه تحت فشار و پرس درون قالب اکستروژن فشرده شده و قطعه به صورت سطح مقطع قالب تولید میگردد.

انواع گربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر در کل به دو دسته تقسیم بندی میشود

1 ) گیربکس اکسترودر تک محور ( تک مارپیچ )

2 ) گیربکس اکسترودر دو محور ( دو مارپیچ )

 

گیربکس اکسترودر تک مارپیچ

گیربکس های مخصوص اکسترودرهای تک ماردون اغب دارای سه محور میباشند در واقع این دسته از گیربکس ها شامل سه محور بوده که بر روی این محور ها چرخ دنده سوار میشود که از طرفی نیروی محرک با دور بالا و قدرت پایین از طریق الکتروموتور به گیربکس منتقل شده و از طرف دیگر نیرو با دور پایین تر و قدرت بالاتر به ماردون منتقل شده است. در تمامی تولید های اکستروژنی با ماردون تک مارپیچ از این مدل گیربکس استفاده میشود.

اجزای اکسترودر تک مارپیچ

سیلندر ماردون

از مهمترین بخش های یک اکسترودر مارپیچ است مارپیچ یا ماردون با ایجاد نیروی درگ مواد را به جلو انتقال داده و شرایط حرارت دادن و ذوب کردن و همگن سازی و مخلوط نمودن مذاب و رساندن مذاب به دای را فراهم میآورد. محفظه یا استوانه فلزی که ماردون داخل آن قرار دارد. سیلندر نیز محفظه ای که ماردون درون آن قرار دارد میباشد. با روش هایی نظیر عبور آب سرد و گرم از داخل حفره های تعبیه شده داخل استوانه ، درجه حرارت اکسترودر را میتوان کنترل نمود.

 

قیف تغذیه و ناحیه تغذیه

قیف ها بایستی به صورت متقارن ساخته شوند ، نحوه عملکرد آن بدین صورت است که پنجره ای در یک طرف قیف باز وجود دارد که از قبل طراحی شده است. سطح مواد و نوع شرایط تغذیه اکسترودر بایستی قابل مشاهده باشد . درانتهای قیف نیز دریچه ای وجود دارد به جهت متوقف کردن و تنظیم مقدار تغذیه باز و بسته میشوند. این فرآیند ممکن است به صورت دستی و یا اتوماتیکک انجام شود. به جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار ، رطوبت و ناخالصی از قسمت بالای قیف که منجر به پایین آمدن کیفیت محصول شده ، میتوانیم آن را ببندیم و از مشکلات ناخواسته جلوگیری کنیم.

 

صافی

یکی از مهمترین قسمت دستگاه اکسترودر ، صافی است. وظیفه صافی جلوگیری از ناخالصی و مواد ناهمگون مذاب قبل از ورود به قالب میباشد.

 

گیربکس اکسترودر دو مارپیچ

برای افزایش سرعت انتقال مواد و همزمانی انتقال با فرآیند ترکیب ، از گیربکس اکسترودر دو محور استفاده میکنند . بخواهیم مقایسه کنیم میزان خروجی اکسترودر دو محور به نسبت گیربکس اکسترودر تک محور با همان سایز، سه برابر  میباشد. مارپیچ های گیربکس دو محور الزاما به یک اندازه نبوده و میتواند برای بهبود انجام فرآیند، متفاوت باشند. همچنین جهت حرکت ماردون ها لزوما در یک جهت نبوده ، حتی بعضی از اکسترودر های 2 مارپیچ با حرکتی مخالف در حال فعالیت میباشند.

 

مزایای گیربکس دو محوره

دارا بودن سیستم روغن کاری گیربکس با قابلیت اطمینان بالا

دمای کار گیربکس کم

بکارگیری از آلیاژ بالا

دقت سنگ زنی 6 درحه

دارای ظرفیت بار قوی

اتلاف حرارت بسیار پایین

مقاومت در مقابل ضربه

دارای سر و صدای کم

دارای عمر طولانی

 

کاربرد گیربکس اکسترودر دو مارپیچ

 • ساخت لوله های پلی اتیلنی
 • ساخت لوله های پلیمری
 • ساخت لوله های پی وی سی

 

 

نحوه کار گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر با گشتاور بالایی که تولید میشوند ، منجر میشود عملیات قالب گیری و ساخت پلاستیک راحت تر گردد.  گیربکس های ماشین اکسترودر ، حقیقتا گیربکس صنعتی شافت موازی یا گیربکس گرانویل میباشند و این نوع گیربکس ها برای اکسترودر بهینه سازی شده اند تا هم تحمل بار محوری داشته و هم از گشتاور بالایی برخوردار باشند. الکتروموتور نیرو را به گیربکس منتقل کزده و سپس اکسترودر میتواند دور را کاهش بدهد وگشتاور را افزایش دهد.

 

کاربرد گیربکس اکسترودر در صنعت

 • توربین های بادی
 • کارخانه های تولید پلاستیک و پلیمر
 • سیستم تصفیه نفت و روغن
 • کارخانه های ساخت قطعات خودرو
 • تمامی ماشین آلاتی که نیازمند گشتاور بالا برای کار دارند

 

مشخصات گیربکس ارائه شده در گروه صنعتی بهساز پلیمر 

 

 

 

* گیربکس اکسترودر پلاستیک چینی ( مارک Guamo اصل با گارانتی )

** واردات و فروش انواع گیربکس اکسترودر برای دستگاه انواع دستگاه پلاستیک

+ گیربکس اکسترودر دستگاه نایلون
+ گیربکس اکسترودر دستگاه لوله پلی اتیلن
+ گیربکس اکسترودر دستگاه بادی
+ گیربکس اکسترودر چینی تک و دو مارپیچ

 

»» در سایز های :
112 . 133. 146 . 173 . 200 . 225 . 250 . 280 . 315 . 330 . 375 . 420 . 450

»» دارای پمپ روغن و رادیاتور سردکن روغن
»» گیربکس دستگاه سلفون
»» گیربکس دستگاه نایلون
»»» گیربکس سیلندر و مارپیچ

 


لازم به توضیح و تذکر است که در بین سازندگان دستگاه در ایران فقط  2 یا 3 واحد دارای مجوز و پروانه بهره برداری از سازمان صنایع و معادن هستند که گروه صنعتی بهساز پلیمر از سال 79 تحت پروانه بهره برداری سازمان صنایع فعالیت می‌نماید.

و همچنین متاسفانه اکثر آگهی دهندگان در فضای اینترنت با عنوان سازنده دستگاه ظروف یکبارمصرف واسطه می‌باشند و هیچگونه مجوز از اداره صنایع نداشته و حتی نام شرکت و یا نام تجاری انتخاب کرده برای معرفی کالا خود نیز درهیچ اداره و سازمانی ثبت شده نیست.

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS(کلیک)

دستگاهتولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاهتولیدورق پلیمری PP.PS(کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

.

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه ظروف یکبارمصرف  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

پلاستیک مهندسی

سالیان سال است که پلاستیک ها به جزو جدایی ناپذیر زندگی بشر تبدیل شده اند. به صورتی که قسمت عظیمی از لوازم اطراف ما از پلاستیک ساخته شده است . کافیست هر جا که باشید ، نگاهی به اطراف خود بیاندازید تا قطعات زیاد پلاستیکی در لوازم مختلف مشاهده نمایید . یکی از پلاستیک هایی که طی سالیان اخیر ، با استقبال بیشماری از صنعت گران مواجه شده است، پلاستیک های مهندسی میباشند در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی این نوع پلاستیک ها میپردازیم ، تا انتها همراهمان باشید.

پلاستیک های مهندسی

پلاستیک های مهندسی

 

پلاستیک های مهندسی، پلیمر هایی میباشند که با بالا رفتن دما، بدون تغییر شیمیایی ذوب میگردند. این پلیمر ها را میتوان به دفعات ذوب و مجددا منجمد کرد ، همین ویژگی ، جزو مهمترین ویژگی های پلاستیک های مهندسی میباشد که آن ها را 100% قابل بازیافت کرده است . تحقیق و پژوهش در مورد ساخت پلاستیک های با استحکام مهندسی ، جزو شکوفا ترین زمینه ها در صنایع شیمیایی جهان میباشد. کشوری مانند کشور عزیزمان ایران ، که دارای ذخایر نفتی و صنایع پتروشیمی ، میتواند بوسیله برنامه ریزی های دقیق ، در صنایع شیمیایی ، پیشتاز باشد. انتقال از فروش نفت به فروش محصولات و فرآورده های شیمیایی، از لحاظ اقتصادی ، تحول بسیار عظیمی برای کشور در پی خواهد داشت.

 

پلاستیک های مهندسی فقط حدود 10% تولید سالانه صنایع پلاستیک را تشکیل میدهند و حدود چهارپنجم این تولید سالانه ، پلاستیک های روزمره هستند که در صنایع ساختمان و بسته بندی بکارمیروند و در کل عبارتند از : PS ، PVC ، PE  ، PP

 

PS ، PVC ، PE  را پژوهشگران آلمانی و انگلستانی در دوران طلایی ابداع پلاستیک ها در دهه 1930 میلادی اختراع کردند، PP در اواخر دهه 1950 در ایتالیا ابداع شد ، در کل میتوان گفت پلاستیک ها از لحاظ مصرف، در 70 سال گذشته ، سریع تر از هر ماده ساختمانی دیگری رشد کرده است و رشدی سریع تر متریالی نظیر چوب و شیشه و فولاد داشته است .

 

تعریف پلاستیک هایی که به پلاستیک های مهندسی شناخته میشوند همیشه آسان نبوده در کل تمایز آن ، به فرآیند تولید ماده ، بکارگیری از مواد افزودنی جهت افزایش استحکام ، یا خصوصیات ویژه دیگر بستگی دارد.

به کمک سه ویژگی کلیدی میتوان پلاستیک های مهندسی را تعریف نمود:

1 ) کاربرد

2 ) کیفیت

3 ) قیمت

یک ماده پلاستیکی هنگامی مهندسی است که بعنوان جزئی از ساختار استفاده گردد که تولید آن نیازمند دقت بسیاری میباشد. این ماده بایستی دارای استحکام کافی باشد و همچنین دارای ویژگی های دیگری نظیر مقاوم به گرما باشد. سومین موضوع قیمت آن است. قیمت پلاستیک های مهندسی بیشتر از سایر پلاستیک ها میباشد. به عنوان مثال اگر بلفرض قیمت پلاستیک های استاندارد میان 700 تا 2000 دلار به ازای هر تن باشد ، در حالی که غالبا پلاستیک های مهندسی حداقل 3000 دلار در تن و در برخی گونه های خاص آن تا 30000 دلار به ازای یک تن میباشد.

 

آشنایی با پلاستیک های مهندسی

پلاستیک های مهندسی جزو شاخه ترموپلاستیک ها بشمار می آیند. پلاستیک های مهندسی ، گونه ای مواد پلاستیکی با دوام و بسیار مقاوم هستند که همانطور که گفته شد گران تر میباشند. با توجه به مقاومت بسیار بالای این نوع پلاستیک ها، از آن ها در صنعت تولید به فراوانی استفاده میکنند. جنس بدنه بسیاری از لوارم خانگی نمانند یخچال ، تلویزیون و ماشین لباسشویی و … از پلاستیک های مهندسی ساخته میشوند. علاوه بر این ، پلاستیک های مهندسی توانایی تحمل گرما را داشته که آنها را به عنوان ماده ای مناسب جهت ساخت ظروف و بسته بندی تبدیل نمود. از پلاستیک های مهندسی میتوان چندین بار استفاده کرد بطوریکه این ماده را میتوان به آسانی میتوان تا نقطه ذوب گرم نمود و خنک کرد و دوباره بدون هیچ خدشه قابل توجهی به ماده وارد شود مجددا گرم کرد. این ، دقیقا همان خاصیتی میباشد که پلاستیک های مهندسی را 100% قابل بازیافت نموده است.

موادی که به نام پلاستیک های مهندسی شناخته میشوند شامل پلی کربنات و بیشتر پلی آمید ها هست . پلی آمید ها را اغلب به عنوان نایلون میشناسند و همچنین ABS و برخی از گونه های خاص PP، و برخی از گونه های ویژه از پلاستیک هایی شامل پلی فنیلن اکسید ، پلی بوتیلن ترفتالات ، برخی از انواع پلی اتیلن ترفتالات و پلی‌ اترسولفون ، و آلیاژهای پلی‌فنیلین اتر جزو گروه پلاستیک های مهندسی قرار دارند. تمامی این مواد جزو ترموپلاست ها ( گرمانرم ) هستند . با فرآیند بازگشت پذیر و سرد و گرم کردن ، این مواد را میتوان شکل داد و سخت کرد و مجددا نرم کرد و شکل داد و سخت کرد.

خانواده دیگری از پلاستیک های مهندسی وجود دارند که شامل ترموست ها یا پلاستیک های گرما سخت است . در فرآیند تولید ، این پلاستیک ها بر اثر گرما به صورت برگشت ناپذیری سخت میشوند و نمیتوان با گرمای مجدد آن ها ، دوباره آن ها را گرم و شکل داد . از مزایای مهم پلاستیک های مهندسی ، امکان استفاده مجدد آن ها در روش های تولید خودکار میباشد که در آن ها قطعات را میتوان با سرعت بیشتر و هزینه کمتر در مقایسه با مواد سنتی مانند فولاد و آلومینیوم قالب گیری کرد و شکل دهی کرد. از آنجا که تولید کنندگان به آسانی میتوانند خصوصیات پلاستیک های مهندسی را تغییر دهند، این مواد به خوبی با روند امروزی تولید مناسبت و مطابقت دارند. 

در ادامه به بررسی 6 نوع از مهمترین پلاستیک های مهندسی میپردازیم تا انتها همراهمان باشید :

آکریلونیتریل بوتادین استایرن  Acrylonitrile butadiene styrene) ABS)

ABS نوعی پلاستیک مهندسی با ساختار آمورف میباشد این ماده بخاطر مقاومت و سختی بالایی که دارد در مصارف گوناگونی نظیر ساخت لوازم خانگی به وفور مورد استفاده قرار میگیرد . دمای ذوب این ماده پایین بوده و استفاده از آن در فرآیند تولید قالب تزریق یا چاپ سه بعدی بر روی دستگاه ها بسیار ساده میباشد.

 

 

 پلی فنل (Polyphenel)

پلی فنل که به آستانه دما بالا معروف میباشد ، ماده اولیه رایج در صنعت مهندسی پلاستیک میباشد از این ماده جهت تولید دستگاه های قهوه ساز و ماشین لباسشویی و سشوار و … استفاده میکنند.

 

پلی استر (Polyester)

پلی استر ، یک ترکیب شیمیایی منحصر به فردی است که میزان عایق بندی آن بسیار بالاست. پلی استر ها نتنها در صنعت پوشاک مفید است ، علاوه بر آن بخاطر عایق بندی خوب آن میتواند در صنعت الکترونیک هم مفید باشد.

 

 

 پلی اکسمتیلن (Polyoxmethylene)

پلی اکسمتیلن ماده ای میباشد با مقاومت بسیار بالا و باور نکردنی و در عین حال سبک و حساس . از این ماده جهت ساخت ابزار و دنده های مکانیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پلی آمید (Polyamide)

پلی آمید پلیمری میباشد که به 2 صورت طبیعی و مصنوعی یافت میشود و پلی آمید در واقع یک ابر مولکون است که از تکرار زنجیره پلی آمیدها در کنار یکدیگر تشکیل میشوند

 

 پلی کربنات (Polycarbonat)

این نوع پلیمر مهندسی بسیار مستحکم میباشد و دارای استحکام فلزی میباشند، به همین دلیل به پلیمر های فلزی نیز معروف میباشند. پلی کربنات ها ( PC ) در صنایع فناروی مورد استفاده قرار میگیرد و از PC در دستگاه پخش و DVD قطعات کامپیوتر و … مورد استفاده قرار میگیرند.

 

فواید پلاستیک های مهندسی 

از مهمترین خصوصیات پلاستیک های مهندسی میتوان به مقاومت در مقابل حرارت ، مقاومت مکانیکی و دوام و استحکام بالا اشاره نمود ، هر یک نوع از پلاستیک های مهندسی دارای ترکیب منحصر به فردی میباشد که نوع کاربرد آن را متفاوت میکند. مثلا پلی کربنات دارای مقاومت بالا در برابر ضربه و پلی آمید ها بسیار مقاوم در مقابل سایش میباشد. 

 

 

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت **   ماشین آلات صنایع پلاستیک و تجهیزات جانبی آن  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

 

همانگونه که در مقالات پیشین ارائه شد ، پلاستیک ها از نظر رفتار در مقابل حرارت به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند:

 

ترموپلاست ها و ترموست ها

 

 

ترموپلاست ها بخاطر ساختار شیمیایی خود، توانایی شکلدهی مجدد و ذوب و نتیجتا بازیافت مکانیکی را دارند، برخلاف ترموست ها بواسطه دارا بودن اتصال عرض میان زنجیره ها از این توانایی برخوردار نبوده در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی راه های شناخت ترموست از ترموپلاست میپردازیم . تا انتها همراهمان باشید:

حال شاید بپرسید تشخیص این دو پلاستیک چه اهمیتی دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بایستی گفت در هنگام بازیافت تشخیص این دو از یکدیگر بسیار مهم میباشد زیرا اگر قادر نباشیم ترموپلاست را از ترموست تشخیص ندهیم، در هنگام گرانول کردن ، آسیب های بسیار جدی به دستگاه گرانول ساز وارد میکند.

 

روش تشخیص ترموست از ترموپلاست

 

اگر بخواهید تعیین کنید که این ماده ترموست است یا ترموپلاست (ترموپلاستیک) ؟؟؟؟ بایستی یک میله همزن را تا دمایی حدود 500 درجه فارنهایت گرم کنید و آن را بر روی نمونه فشار دهید، چنانچه نمونه نرم شد، آن ماده ترموپلاست و اگر پاسخ خیر است؛ محتملا ترموست است.

 

برای اینکه در ابتدا تعیین کنید که یک ماده ترموست یا ترموپلاستیک است، یک میله همزن (تا حدود 500 درجه فارنهایت) گرم کنید و آن را روی نمونه فشار دهید . اگر نمونه نرم شود، ماده یک ترموپلاستیک است. اگر نه، احتمالاً ترموست است. سپس نمونه را تا لبه شعله نگه دارید تا مشتعل شود.

تفاوت مهم و اصلی بین ترموست و ترموپلاست، این است که ترموست ماده ای میباشد که در هنگام گرم شدن و حرارت دهی تقویت میگردد اما نمیتوان آن را مجددا قالب ریزی کرد یا پس از شکل گیری اولیه حرارت داد درحالی که ترموپلاست ها را میتوان بدون ایجاد هیچگونه تغییر شیمیایی دوباره گرد و قالبگیری و سرد نمود. خاصیت ترموست ها : سفت و شکننده و مات ، مستحکم در دما های بالا و دارای مقاومت شیمیایی خوب و خود خاموش شدن و انتشار دود کم.

 

نحوه شناسایی ترموپلاست ها و ترموست ها بوسیله آزمایش شعله

 

حال شما یک قطعه پلاستیکی دارید و تمایل دارید بدانید از چه چیزی ساخته شده است و چه پلاستیکی است؟؟؟؟

اغلب پلاستیک ها شبیه هم بوده در اینجا میخواهیم نگاهی دقیق و نکته سنج تر به برخی ار روش های استفاده از تست سوزاندن بپردازیم، شدیدا تاکید میشود این آزمایش ها بایستی حتما در محیط صنعتی صورت گیرد نه در محیط خانه !!!!!!! بایستی پروتکل های ایمنی کاملا رعایت شود ، سوختن پلاستیک ها میتواند بخار های سمی ایجاد کند و قطرات پلاستیک بسیار داغ هستند.

اولین اقدامی که بایستی انجام دهید این است که تعیین کنید آیا این ماده ترموپلاست هست یا ترموست؟؟؟؟ به یاد داشته باشید که این کار در یک محیط با تهویه مناسب انجام گیرد ، همانطور که در بالا گفته شد ، یک میله فلزی را تا دمای 260 درجه سانتی گراد یا 500 درجه فارنهایت گرم کنید ، آن را روی نمونه فشار داده ، چنانچه ترموپلاست باشه ذوب میشود اما اگر گرماسخت یا ترموست باشد ذوب نمیگردد.

 

انواع ترموپلاست و راه های تشخیص آن

 

ABS

ترموپلاست ABS هنگامی که از منبع گرما استفاده میشود، بوی تند داده و شعله زرد با لبه های آبی است و نمیچکد. زمانی که منبع شعله برداشته شود و بوی تند همچنان ادامه یابد ، ABS به سوختن خود ادامه میدهد ، رنگ شعله زرد و با لبه های آبی بوده و مواد میچکد و سرعت سوختن آهسته بوده و دود سیاهی به همراه دوده وارد هوا میشود.

 

نایلون 66

نایلون 66 ماده ای پلاستیکی میباشد که مایل به سفید بوده و به نسبت سخت است و نمیتوان آن را با ناخن خدشه دار کرد. هنگامی که میسوزد بویی شبیه پوی پشم یا موی سوخته داده ، شعله آن آبی با نوک مایل به زرد بوده و در هنگام اعمال شعله ، مواد چکه میکند. بعد از برداشتن ، منبع شعله به آسانی به سوختن ادامه میدهد.

 

پلی کربنات

این نوع پلاستیک بوی استر معطر ضعیف و شیرینی میدهد ، رنگ شعله نارنجی بوده و دارای دود سیاهی است و دوده را به هوا میریزد.

 

پلی پروپیلن

زمانی که شعله به کار میرود و رنگ آن شعله زرد است، پلی پروپیلن بوی تندی میدهد بعد از برداشتن منبع شعله به سوختن ادامه میدهد و بوی شیرینی از آن خارج میگردد. شعله در این نقطه آبی با نوک زرد رنگ است. پلی پروپیلن درحالیکه به آسانی به سوختن خود ادامه میدهد ، قطرات ایجاد میکند. هنگام خم شدن ، ورق پلی پروپیلن روی خط چین سفید میگردد. نکته جالب این است که پلی پروپیلن در آب شناور میباشد .

PTFE

PTFE یک نوع فلوروکرین بوده. بسیار سفید و حالت مومی میباشد همچنین به نسبت نرم است. آن را میتوانید با ناخن شصت خود خدشه دار کنید. تکه PTFE بدون استفاده از شعله ، بویی شبیه موی سوخته میدهد، در هنگام اعمال شعله مواد چکه نمیکند. PTFE یکی از کمترین ضرایب را در میان تمام ترموپلاستیک ها دارا میباشد. زمانی که به سطحی مالی میشود ، به راحتی لغزیده اما به خوبی ساییده نمیگردد.

 

انواع ترموست و راه های تشخیص آن

 

پلی استرها

هنگامی که میسوزد بوی اسید هیدروکلریک را میدهند و شعله زرد رنگ دارد . پلی استر ها ضد شعله بوده و هنگامی که منبع شعله برداشته شود مواد به سوختن ادامه میدهد. بوی آن نامشخص بوده اما شعله به رنگ زرد با لبه های آبی میباشد. قطره ای وجود ندارد و مواد به آرامی میسوزد ، نکته دیگر که پلی استر ها با اعمال شعله شکنندهه میشوند و ترک میخورند.

فنولیک ها

بدون شعله میباشند و رنگ شعله زرد بوده و مواد چکه نمیکند. منبع گرما امکان دارد منجر به ترک خوردن فنولیک شوند.

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت **   خط تولید ها و تجهیزات جانبی خط تولید ماشین آلات صنایع پلاستیک  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

دستگاه آسیاب پلاستیک یکی از مهمترین دستگاه ها در مبحث فرآیند بازیافت پلاستیک میباشد که طی آن محصولات پلاستیکی نظیر بطری، فیلم های پلاستیکی و … به قطعات کوچیک تر و به صورت یکنواخت خرد شده که به آن اصطلاحا پرک “flake” میگویند.

دستگاه آسیاب پلاستیک در سالیان اخیر به علت وجود ضایعات دور ریز انواع پلاستیک ، توانسته مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان قرار گیرد . از دلایل عمده و مهم استفاده از آسیاب پلاستیک، لزوم بازیافت و تولید محصولاتی که از کشور های دیگر وارد میشدند را تا حد زیادی کاهش میدهد ، میباشد. دستگاه آسیاب پلاستیک، برای برش دادن و خرد کردن انواع مختلف پلاستیک با ضخامت های مختلف میباشد.

دستگاه آسیاب پلاستیک

دستگاه آسیاب پلاستیک

انواع دستگاه آسیاب

✅ آسیاب پت

✅ آسیاب نایلون

✅ آسیاب باتری

✅ آسیاب پلی کربنات

✅ آسیاب سبد

 

 

 

✅ آسیاب پت

مشکل اصلی بطری های پت این است که تجزیه ناپذیر بوده و فضای زیادی را اشغال میکنند و بدین دلیل به هیولایی برای محیط زیست تبدیل شده است. که روزانه چندین تن زباله پت در سرتاسر جهان دور ریخته میشود که میتوان با بازیافت pet به کمک دستگاه آسیاب پلاستیک پت، این نوع زباله ها را به حداقل رساند .

 

 

✅ آسیاب نایلون

از دستگاه آسیاب نایلون جهت بازیافت نایلون و روکش کابل برای قابلیت خاصیت انعطاف و نشکن بودن آن استفاده میگردد .

 

 

✅ آسیاب باتری

یکی دیگر از دستگاه آسیاب ، دستگاه آسیاب باتری میباشد، کاربرد دستگاه آسیاب باتری جهت بازیافت باتری ماشین هایی که در کارخانه های بزرگ در محیط های باز بعلت اسیدی بودن مواد باتری دایر شده است، مورد استفاده میگردد.

 

 

✅ آسیاب پلی کربنات

دستگاه آسیاب پلی کربناب PC جهت بازیافت لوله های پلی کربنات و آب و اتصالات مورد استفاده قرار میگیرد.

 

✅ آسیاب سبد

این نوع از دستگاه آسیاب ، اغلب به جهت بازیافت سبد و جعبه های پلاستیکی بازیافتی که معمولا جهت نگهداری میوه در فروشگاه ها و میادین میوه تره بار، مورد استفاده قرار میگیرند را شامل میشوند.

 

پارامتر های تاثیر گذار بر سرعت دستگاه آسیاب

سرعت کار و عملکرد دستگاه آسیاب وابسته به پارامتر های زیر میباشد که در زیر عنوان کرده ایم :

1 ) نوع ماده و پلاستیک وارد شده به دستگاه آسیاب پلاستیک

2 ) ابعاد کلی محفظه برش و نوع طراحی تیغه ها

3 ) جنس تیغه ها

4 ) تعداد تیغه ها

5 ) سرعت موتور الکتریکی دستگاه

6 ) ابعاد توری

 

چرا دستگاه آسیاب بایستی با آب کار کند؟

آب در دستگاه آسیاب پلاستیک ، همانند یک روان کننده بین روتور و تیغه ها عمل کرده و از اصطکاک میان این قطعات جلوگیری میکند نتیجتا انرژی گرمایی تولیدی از اصطکاک را کاهش میدهد ، به عبارت دیگر میتوان گفت آب همانند یک خنک کننده ، مانع از گرمایش بیش از اندازه تیغه ها میگردد.

در حالی که در سیستم هایی که از آب استفاده نمیکنند ( خشک ) به علا وجود اصطکاک بعد از مدت زمان طولانی از کارکرد دستگاه ، تیغه ها گرم شده و تا آنجا که در حین برش ، منجر به ذوب پلاستیک میشود. همین امر منجر به کاهش راندمان دستگاه شده و کارآیی آن را کمتر میکند. بدین دلیل برای کاهش دما و جلوگیری از موارد احتمالی که در فوق ذکر شد از سیستم آبگرد استفاده میشود.

 

نکات مهم در هنگام استفاده از آسیاب و خرید آسیاب

1 ) چند دقیقه قبل از خوراک گیری ، دستگاه آسیاب را روشن نمایید.

2 ) به هیچ عنوان بیش از ظرفیت تعریف شده برای دستگاه آسیاب ، خوراک گیری انجام نگیرد.

3 ) بررسی دقیق و به موقع تیغه ها از لحاظ تمیزی و تیزی و اطمینان حاصل نمودن از کارآیی مناسب آن و تعویض آن در صورت نیاز .

4 ) از محکم بودن تیغه های ثابت و متحرک مطمئن شوید. زیرا در صورت محکم نبودن، منجر به شکستن تیغه در اثر اصابت به یک دیگر میشود و به شفت فشار میآورد و منجر به آسیب رسانی میگردد.

5 ) توصیه میشود یک اپراتور آسیاب داشته باشید تا مرتبا آسیاب را شارژ کند و مواد زنده را به داخل هدایت نماید. و مواردی نظیر تیز کردن تیغه ها و آچار کشی و بازرسی دستگاه را انجام دهد.

6 ) بازدید و بررسی توری و تعویض آن در صورت انسداد سوراخ های توری به علت وجود ناخالصی با هدف افزایش راندمان.

7 ) توصیه میگردد جهت جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های توری ، به صورت منظم توری را بشورید و تکان دهید تا تمامی ناخالصی های موجود در صورت امکان تخلیه گردند.

8 ) قبل از خاموش کردن دستگاه ، اطمینان حاصل نمایید تمایی مواد موجود در آسیاب را خارج کرده اید

9 ) پیشنهاد میشود بر روی تسمه نقاله ورودی آسیاب ، آهنربایی تعبیه کنیم تا مانع از ورود اشیا فلزی به آسیاب شود و عمر تیغه را افزایش دهد.

 

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت **   دستگاه آسیاب پلاستیک *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

آیا تابحال این سوال پیش آمده که نحوه تشخیص لاستیک از پلاستیک چگونه است؟

شاید تفاوت لاستیک و پلاستیک در نگاه اول ساده به نظر بیاید اما لاستیک ها اغلب تیره تر و منعطف تر هستند و از سوی دیگر پلاستیک ها اغلب سخت و رنگی میباشند ، در این مقاله از گروه صنعتی بهساز پلیمر به بررسی پلاستیک و لاستیک و راه های تشخیص آن ها از یک دیگر آشنا میکنیم.

 

لاستیک ها

این گونه از پلیمر ها مواد نرمی میباشند که در مقابل خوردگی و بریدگی مقاومت خوبی دارا میباشند بعلت خاصیت کشسانی بالایی که دارا میباشند در صنایع مختلفی مانند حمل و نقل و صنایع شیمیایی و برق و الکترونیک و … مورد استفاده قرار میگیرند. لاستیک ها در کل به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی میشوند.

لاستیک های طبیعی یا کائوچو ، همانگونه که از نامشان مشخص است از مواد طبیعی نظیر شیره درختان گرفته میشود و لاستیک های مصنوعی ، با پلیمریزاسیون مواد پتروشیمیایی متفاوت که به آن ها مونومر میگویند، تشکیل میشوند.

از کاربرد های آن ها میتوان به شیلنگ ها و لوله ها و تایر ماشین و تسمه ها و بسیار مواد دیگر اشاره کرد.

 

لاستیک ها

لاستیک ها

 

پلاستیک ها

پلاستیک ها اغلب از مواد خام طبیعی نظیر نفت و سلولز و گازوئیل تشکیل میشوند. این مواد به علت شکل پذیری راحت ، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند در کل به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند :

1 ) ترمو پلاست ها (پلاستیک های گرمانرم )

ترموپلاست ها ، پلاستیک هایی میباشند که در اثر حرارت نرم شده و در اثر از دست دادن حرارت سخت میشوند مانند نایلون .

2 ) ترموستات ها ( پلاستیک های گرما سخت )

ترموستات ها، پلاستیک هایی میباشند که برای اولین بار در اثر حرارت ، حالت پودری آن ها به قطعه ای یکپارچه تبدیل میشوند اما این قطعه ، به هیچ وجه توسط گرما ذوب نخواهد شد .

 

حال اطلاعات مختصری در مورد لاستیک و پلاستیک کسب نموده اید، به بررسی نحوه تشخیص پلاستیک از لاستیک میپردازیم ، تا انتها همراهمان باشید :

1 ) آزمایش خاصیت ارتجاعی آن :

چنانچه امکان کشش ماده ای پلیمری وجود داشته باشد، ماده پلیمری را مابین انگشت سبابه و انگشت شصت قرار دهید و در سمت مخالف بکشید، چنانچه تا حدود سه برابر طول آن کشیده و به حالت اولیه خود بازگشت، این ماده قطعا پلاستیک میباشد. 

 

2 ) آزمایش خاصیت برجهندگی : 

چنانچه ماده پلیمری به گونه ای باشد که امکان کشش آن وجود نداشته باشد ، از این آزمون برای تشخیص آن استفاده مینماییم. با یک چکش به صورت عمودی به ماده پلیمری ضربه وارد نمایید ، چنانچه بعد از برخورد چکش به ماده، چکش به عقب پرتاب شد، صد درصد آن ماده لاستیک میباشد. همچنین میتوانید این ماده را از فاصله 1.5 متری روی سطح سرامیکی پرتاب نمایید و چنانچه به سمت بالا پرتاب شد ، این ماده قطعا لاستیک میباشد. 

 

3 ) آزمایش مجاورت با حلال ها 

چنانچه ماده از نوع پلاستیک باشد ، هنگامی که در مجاورت حلال ها قرار بگیرد، متورم میشود. این بدین معناست که در دما های پایین، لاستیک ها خاصیت حلال پذیری داشته و اما در پلاستیک ها این اتفاق نمی افتد . در واقع میتوان گفت ، لاستیک ها درجه اتصالات پایینی داشته و به همین علت در مقابل حلال ها مقاومت پایینی داشته اما پلاستیک ها به علت درجه اتصال بالایی که دارا میباشند، در مقابل حلال ها مقاوم ترند ، بدین معنا که اجازه نفوذ حلال به درون خود را نمیدهند. 

 

4 ) آزمایش دانسیته و چگالی روی لاستیک ها 

نسبت جرم به حجم جسمی را چگالی یا دانسیته میگویند. در کل چگالی لاستیک ها از پلاستیک ها پایین تر بوده ، بدین علت که به لاستیک ها موادی افزوده میشود که دانسیته آن ها را کاملا دگرگون میکنند. 

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف پلاستیکی *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

ظروف یکبار مصرف IML

امروزه در دنیای عصر نوین ، مبحث تبلیغات بخش جدایی ناپذیری برای رونق کسب و کار ها شده است و برای جا نماندن در این بازار پر رقابت، بایستی ناگزیر به معرفی و تبلیغ کسب و کار بپردازیم . یکی از راه های تاثیر گذار در افزایش فروش ، انجام تبلیغات روی ظروف است و یکی از این ظروف ، ظروف IML میباشند.

در این روش ، در هنگام ساخت ظروف IML ، لیبل مورد نظر بر روی ظروف هک میشوند و بر خلاف روش های سنتی نظیر چاپ یا سایر روش های برچسب زنی که امکان دارد پس از مدت زمان کوتاهی پاک شود ، حک روی ظروف IML ماندگار بوده و به آسانی از بین نمیرود.

 

ظروف IML

ظروف IML

در کل میتوان گفت ظروف IML ، به روشی از برچسب زنی بر روی ظروف پلاستیکی میگویند که در زمان قالب گذاری به شکل تزریق با مواد پلیمری صورت میگیرد. در این فرآیند، برچسب یا لیبل مورد نظر ، ظروف مورد نظر که در مرحله قالب گذاری است به آن تزریق میشود. در این فرآیند، برچسب مورد نظر درون پلاستیک ذخیره شده ، به گونه ای که انگار جزئی از آن بوده و به هیچ وجه از پلاستیک جدا نمیشود . از ظروف IML برای نمای ظاهری و جلوه و چشم نوازی هر چه بیشتر ظروف پلاستیکی مواد غذایی و … استفاده میکنند. نکته قابل ذکر که در صنعت پلاستیک ، هیچ استثنایی برای استفاده از IML وجود نداشته و میتوان هر نوع از تولیدات پلاستیکی را با روش IML برچسب و لیبل زد و بسته بندی نمود.

IML یا (In mold labeling)  بمعنی لیبل گذاری همزمان با تولید ظروف درون قالب انجام میشود. ظرف های تولیدی با روش IML ، برچسب جزو بخش جدا ناپذیر از بدنه ظروف محسوب میگردد ، این روش برچسب زنی ، جایگزین بهتر و جدید تر برای چاپ مستقیم روی ظروف نسبت به روش های پیشین انواع برچسب زدن میباشد. اخیرا ظروف یکبار مصرف خواهان زیادی پیدا کرده و در تمامی مراسم نظیر مهمانی ها، نذری ها ، عذاداری ها و … از ظروف یکبار مصرف استفاده میشوند، زیرا علاوه بر دارا بودن قیمت مناسب ، سختی شستن ظرف را از بین برده و مزایای دیگری دارد.

 

مزایای استفاده از ظروف IML

 

1 ) پلمپ بودن ظروف ، از بازشدن مجدد توسط فرد دیگر جلوگیری میکند

2 ) ظروف IML بهداشتی تر از ظروف آلومینیومی میباشند و جایگزین مناسبی برای ظروف آلومینیومی هستند.

3 ) برای برند سازی استفاده میشوند.

4 ) برای جذب مشتری به علت زیبایی و چشم گیری محصول کمک شایانی میکند.

5 ) از آلوده شدن محصول پس از تولید جلوگیری میکند.

6 ) بر خلاف ظروف آلومینیومی ، قابلیت استفاده مجدد میباشد.

7 ) دارای قیمت مناسبی میباشد

8 ) برچسب ( لیبل )  در مقابل آب و سطوح خط و خش ، مقاوم میباشد.

 

 

فرآیند تولید ظروف IML به چه صورت انجام میشود.

 

برچسب ( لیبل ) درخواست شده توسط مشتری، بوسیله تامین کننده لیبل ، طراحی شده و چاپ و دایکات میشود.

لیبل های چاپ شده و آماده ، به وسیله ربات ، توسط مکش یا خلأ برداشته میشود و به درون قالب برده میشود.

لیبل ، بوسیله نیرو الکتریسیته ساکن بر روی دیواره قالب تثبیت میگردد.

مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب تزریق شده و لیبل نیز ، بخشی از بدنه میگردد.

همزمان،   قطعه برچسب گذاری شده از قالب بوسیله ربات جدا شده و برچسب بعدی در قالب قرار گرفته میشود و این فرآیند مدام تکرار میشود.

همانگونه که در بالا نیز ذکر شد، هیچ گونه محدودیتی جهت استفاده از ظروف IML  در صنایع بسته بندی وجود نداشته و عملا هر محصولی را میتوان با بکارگیری از روش IML  بسته بندی کرد و در بازار عرضه کرد.

 

عوامل موثر در فرآیند IML

 

از عوامل مهم و تاثیرگذار که فرآیند IML را منحصر به فرد نموده است، با دوام بودن و مقاومت بالای آن میباشد. لازم به ذکر است IML بهترین روش جهت نشان دادن طرح های گرافیکی جهت تبلیغات میباشد. امروزه بکارگیری از این روش در زیبایی و جذابیت ظروف پلاستیکی مواد غذایی تاثیر بسیار مهمی میگذارد و مصرف کنندگان میتوانند از این نوع ظروف پلاستیکی بعد از استفاده از مواد خوراکی داخل آن، در موارد و کاربرد های دیگری استفاده کنند.

 

دلایل استفاده از IML

 

اکثر تولید کنندگان به دنبال بسته بندی شکیل تر با ظاهری کاملا جذاب و مشتری پسند هستند. از جمله مواردی که علی الخصوص در صنایع غذایی ، بسیار حائز اهمیت میباشد ، برچسب گذاری داخل قالب است، IML جزو یکی از گام هایی جهت صنعتی شدن میتواند باشد. در فناوری IML هیچ نوع محدودیتی در طراحی و رنگ وجود نداشته و حتی میتوان در اغلب موارد از طلاکوب و انواع آن و همچنین رنگ پنجم در چاپ نهایی استفاده شود ، تا بدین وسیله ، ویژگی های منحصر به فردی برای محصول شما فراهم آیند. IML جزو روش های نوینی میباشد که اهمیت دادن به آن منجر به افزایش رقابت در بسته بندی با محوریت صادرات میباشد و منجر میشود تولید کنندگان بتوانند با استفاده از گرافیک و شمایل مناسبی در یک بازار جهانی و یا با کیفیت داخلی ، حضوری پررنگ تر و جدید تری داشته باشند.

از محدودیت های IML مبحث تیراژ آن میباشد بصورتی که برای مقرون به صرفه بودن تولید ظروف IML ، حداقل تعداد تیراژ مورد نیاز بایستی به گونه ای باشد که از لحاظ فرآیند چاپ و تولید مقرون به صرفه باشد. اصولا ظروف بالای 80 هزار عدد قابلیت چاپ خواهد داشت . البته لازم به ذکر است راهکار هایی برای پایین آمدن تعداد تیراژ تولید ظروف IML وجود داشته که حتما بایستی با تولید کننده هماهنگی های مورد نیاز صورت گیرد.

 

هزینه تبلیغات با بکارکیری از ظروف IML

 

همانطور که میدانید ، تبلیغات همیشه با صرف هزینه همراه بوده و بکارگیری از یک روش تبلیغ مفید و بصرفه بسیار حائز اهمیت میباشد ، بعنوان مثال چنانچه بخواهید ، فقط برای مدت زمان کوتاهی ، بنری تبلیغاتی ای را که در معرض دید عموم است ، قرار دهید ، بایستی زمان و هزینه زیادی را صرف کنید. اما بکار گیری از ظروف IML علاوه بر ماندگاری بالا، دارای هزینه کمتری بوده و با استفاده از این روش میتوانید تبلیغ مفید و بصرفه داشته باشید.

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف پلاستیکی *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

 

شاخص جریان مذاب (MFI)

به منظور شناسایی خاصیت پلیمر ها ، آزمایش های متفاوتی در آزمایشگاه های معتبر صورت میگیرد که برخی از این آزمایش ها وقت گیر و هزینه بر میباشد . اما در صنعت بخاطر لزوم شناسایی سریع تر خواص فرآیندی پلیمر ها از شاخصی به نام شاخص جریان مذاب ” MFI ” melt flow index استفاده میکنند . شاخص MFI  اندازه گیری آسان جریان مذاب یک پلیمر گرما نرم میباشد که عبارتند از :
” جرم مذاب پلیمر خارج شده بر حسب گرم از یک دای استاندارد ” با قطر و طول مشخص” در مدت زمان خاص ( 10 دقیقه ) تحت نظر شرایط استاندارد دما و وزن مشخص که این مقدار را با واحد g/10 min بیان میشود. “
 در تعریفی دیگر میتوان گفت که ” شاخص جریان مذاب ، جرم پلیمری بر حسب گرم میباشد که در مدت زمان 10 دقیقه از میان یک روزنه ( دای ) با طول و قطر ثابت و دمای ثابت بیرون میآید و این درحالیست که وزنه استانداردی بر روی پیستون محفظه رانش که وزنی حدود سه تا هشت گرم پلیمر دارد، قرار دارد  (gr/10 min).
حقیقتا این شاخص ، مقیاسی از جریان پذیری مواد در حالت مذاب میباشد که با viscosity یا گرانروی تا حدودی نسبت معکوس دارد. با توجه به این که پلیمر ها متشکل از زنجیره های مولکولی با طول متفاوت میباشند، بدین جهت پارامتر توزین وزن مولکولی برای آن ها حائز اهمیت است و تعیین کننده خواص جریان است. لذا MFI تابعی از وزن مولکولی پلیمر میباشد که هرچه این مقدار بیشتر باشد ، پلیمر دارای وزن مولکولی کمتر و زنجیره هایی با طول کوتاه تر میباشد. نتیجتا گرانروی مواد کمتر و مذاب پلیمری روان تر است.

نتایج تحقیقات انجام شده بیان میکند شاخص جریان مذاب تا حدودی ( نه کاملا دقیق ) نسبت عکس با گرانروی مذاب داشته ، در نتیجه با افزایش وزن مولکولی متوسط کاهش میابد. MFI بالاتر ، نشان دهنده روانی بیشتر در دماهای فراورش میباشد. در اصل این نماد جهت نشان دادن ویژگی های سیلانی ( روانی ) به عنوان معیاری از قابلیت اکسترود شدن میباشد. در کل با افزایش این شاخص ، معیار های زیر کاهش میابد: 

 • استحکام کششی 
 • مقاومت پارگی
 • دمای نرم شدن 
 • چقرمگی پلیمر

 

استاندارد های مورد استفاده برای اندازه گیری شاخص جریان مذاب ASTM D1238 و ISO 1133 میباشند. اساس کار بدین صورت میباشد که نمونه ای در یک استوانه تحت دما و نیرویی که از سمت وزنه بالای آن اعمال میگردد، قرار گرفته میشود. تحت چنین شرایطی ، مذاب آن شروع به خروج از منفذ تعبیه شده در پایین آن میکند. میزان خروجی آن در تایم های مشخص بوسیله کاتر خودکاری برش خورده و نهایتا همه بریده ها به صورت تکی وزن و پس از آن وزن میانگین اندازه گیری میشود. مقدار شاخص جریان مذاب محصول، تابعی از چرم مولکولی پلیمر میباشد که هر چه مقدار شاخص بیشتر باشد، مذاب پلیمری روان تر و در دمای پایین تری فرآیند صورت میگیرد. 

 کاهش در مقدار شاخص جریان مذاب  منجر به چه مواردی میشود : 

1 )   افزایش سختی
2 )   افزایش استحکام کششی
3 )   افزایش در استحکام نقطه تسلیم
4 )   افزایش مقاومت در برابر خزش
5 )   افزایش چقرمگی
6 )   افزایش دمای نرم شدن
7 )   افزایش مقاومت در برابر تنش ترک
8 )   افزایش مقاومت شیمیایی
9 )   افزایش وزن مولکولی
10 ) کاهش جلا و براقیت
11 ) کاهش نفوذپذیری

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف پلاستیکی *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

 

نایلون ها جز مصرفی ترین پلیمر های جهان میباشد و میتوان گفت جزو بزرگترین ضایعات پلاستیکی قرار گرفته است و کاربرد های بسیاری در صنعت بسته بندی دارا میباشد. در ارتباط با این سوال که نایلون چیست؟ میتوان گفت ، نایلون از گذشته تا کنون در موارد بسیاری ، کاربرد های فراوانی داشته که در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی انواع نایلون و کاربرد های آن میپردازیم، تا انتها همراهمان باشید : 

Investigating types of nylon and its uses

نایلون ، نوعی پلیمر است ، اگر بخواهیم تعریفی مختصر در مورد پلیمر بیان کنیم، پلیمر ماده ای شیمیایی موثر و کارآمدی میباشد که از واحد هایی تکرار شونده و اجزای کوچکتری به نام مونومر تشکیل شده است ، در واقع میتوان گفت مونومر های تشکیل دهنده پلیمر ، یا اجزای تکرار شونده آن ، از طریق این آرایش ها به هم متصل میگردند. پلیمر ها به فراوانی در طبیعت یافت میشوند و اغلب آن ها ( بیشتر آن ها نه همگی ) از نفت خام بووجود میآیند. 

حال که با معنی و مفهوم پلیمر آشنا شدید، به بررسی نایلون که نوعی پلیمر است میپردازیم . نایلون ها که مونومر تشکیل دهنده آن ها نیتروژن میباشد، ویژگی هایی نظیر داشتن ضریب اصطکاک پایین ، بدین معنا که دیرتر دچار اصطکاک میشوند و مقاومت بالا در برابر ساییدگی میباشند. ویژگی دیگر نایلون ها ، در تولید الیاف مصنوعی به منظور تولید جوراب و البسه نیز استفاده میشوند.نایلون ها در الیاف مصنوعی ، توانایی جذب رطوبت به میزان حدود 10 درصد وزن خود میباشند.

امروزه از نایلون ها برای ساخت انواع گوناگون نایلون و سایر ظروف پلاستیکی رواج یافته است . در ایران، منظور از نایلون ، فیلم ها و نایلون هایی میباشند که بر پایه پلی اتیلن PE میباشند. این نوع نایلون ها در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارند. از انواع نایلون میتوان به نایلون های ساختمانی ، نایلون های گلخانه ای ؛ نایلون شیرینک و استرچ اشاره نمود. در بازار جهانی ، نایلون به پلیمر هایی میگویند که دارای ساختاری پلی آمیدی میباشند.

 

بررسی انواع نایلون

بررسی انواع نایلون و کاربردهای آن

بررسی انواع نایلون و کاربردهای آن

تابحال این سوال برای شما پیش آمده است که از انواع مختلف نایلون چه میدانیم؟ چنانچه پاسخ این سوال را نمیدانید، با ما همراه باشید. نایلون ها دارای خصوصیاتی نظیر انعطاف پذیری ، استحکام کششی بسیار و درخشندگی با شفافیت میباشد. علاوه بر موارد ذکر شده ، دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل مواد شیمیایی مختلف نظیر اسید ها و باز ها و چروکیدگی دارا میباشند. نایلون ها ، تقریبا در همه چیز هایی که میبینیم یا میشنویم کاربرد دارد، نظیر چرخ دنده های ماشین ، مسواک ، بخیه جراحی و طناب و جوراب و انواع لباس های کشباف و انواع مختلف نایلون ها که در صنایع مختلف کاربرد دارند.

 

***** نایلون های ساختمانی

 

نایلون های ساختمانی

نایلون های ساختمانی

نایلون های ساختمانی اغلب برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد . نایلون عریض ساختمانی دارای کاربرد های متفاوتی میباشند نظیر کاور ساختمان ، بتون ریزی و فونداسیون و … که از مهمترین انواع آن پلاستیک عریض برای ساختمان میباشد که در ابعاد بسیار بزرگی تولید میگردد. نکته قابل توجه این است که پلاستیک های ساختمانی در چند کیفیت ارائه میشوند . از آنجا که مسائل بهداشتی در مبحث نایلون ساختمانی چندان اهمیت ندارد ، میتوانید جهت صرفه جویی در مخارج خود از نایلون های درجه دو و سه استفاده نمایید که از مواد بازیافتی ساخته میشوند.

 

***** نایلون شیرینگ

نایلون شیرینگ

نایلون شیرینگ

 

نایلون شیرینگ، نایلون هایی میباشد که اغلب در بسته بندی محصولات در رنگ ها و ابعاد مختلغ تولید میشوند. این نایلون ها از جنس پلی اتیلن میباشد. نایلون های شیرینگ بعد از حرارت دهی روی محصول به خوبی وکیوم میشوند و از آن در مقابل عواملی نظیر آلودگی محافظت میکند. بدین جهت اکثر تولیدی ها از این نایلون برای دسته بندی محصولات خود استفاده میکنند.

***** نایلون های گلخانه ای

 

نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای

از آنجا که در هر تصمیمی ، مبحث هزینه بسیار اهمیت دارد، چنانچه برای احداث گلخانه، بجای اسکلت فلزی از اسکلت پلاستیکی استفاده میشوند، هزینه ها بسیار کاهش میبابد و این محصول در انواع عرض ها و ضخامت ها ارائه میگردد که عریض ترین آن ، 14 متر میباشد. برای محصول گلخانه ای ، فاکتور های متفاوتی وجود دارد که بنا به سفارش مشتری متفاوت میباشند.

این فاکتور ها عبارتند از :

1 ) ثابت کننده یو وی :

این افزودنی ، نایلون را در مقابل اشعه ماورا بنفش یا UV محافظت میکند. علاوه بر این نیز مانع تخریب آن هم میگردد. همچنین منجر به افزایش استحکام و طول عمر نایلون های گلخانه ای میگردد.

 

2 ) افزودنی IR آی آر :

افزودنی آی آر در واقع به حفظ هرچقدر بیشتر اشعه مادون قرمز که منجر به گرمای گلخانه میشود، کمک میکند. اشعه مادون قرمز باعث گرمای گلخانه ای میگردد. برای رشد گیاهان مفید میباشد و به نوعی مانع از هد رفت انرژی است و منجر به افزایش طول عمر تجهیزات سرمایشی و گرمایی میگردد.

 

 3 ) افزودنی EAV :

این افزودنی مانع از خشک شوندگی و شکنندگی میگردد. در مناطقی با وزش باد زیاد ، بسیار موثر واقع میگردد. در واقع میتوان گفت منجر به افزایش استحکام و طول عمر نایلون میگردد.

 

4 ) فاکتور عرض :

چنانچه بخواهیم برای پوشش گلخانه ای از نایلون های کم عرض استفاده کنیم ، بخاطر نیاز به متراژ بیشتر ، بایستی این نایلون ها روی هم قرار بگیرند و به عبارتی بایستی با همدیگر ، همپوشانی داشته باشند. این مسئله زمان نصب نایلون ها را افزایش میدهد و برای رفع این مشکل ، بکارگیری از نایلون های عریض راه حل چاره است.

 

در نایلون های گلخانه ای از فیلتر های دیگری مانند سیستم های ضد مه یا Anty Fog ، روان کننده و ضد اشتعال و فرسایش و … نیز استفاده میشود.

 

***** نایلون یا سلفون ( پشت چسب دار ) : 

نایلون یا سلفون ( پشت چسب دار )

نایلون یا سلفون ( پشت چسب دار )

این نوع نایلون ها که در سطح خارجی خود ، دارای خاصیت چسبندگی میباشند، به همین دلیل براحتی روی محصول مورد نظر مانند یک روکش کشیده میشود و مانعی در مقابل عوامل خارجی مضر میباشد. هنگامی که به آن نیاز ندارید به راحتی میتوانید آن را از روی محصول برداشته بدون آن که ردی از خود باقی بگذارد. این روکش های چسب دار بر روی تمامی وسایل برقی آکبند مشاهده میشود. 

  

***** نایلون حبابدار : 

نایلون حبابدار

نایلون حبابدار

نایلون های حباب دار منجر به ایجاد قدرت ضربه گیری بالایی شده و بسیار کاربرد در اسباب کشی دارد. 

 

 

تفاوت نایلون با نایلکس : 

تفاوتی که نایلون ها با نایلکس ها دارد در خشکی و نرمی آن میباشد. علاوه بر این ، نایلون براق میباشد در حالیکه نایلکس مات میباشد. برای نایلون از چاپ روغنی استفاده میگردد ، در ضخامت نیز با هم تفاوت داشته و نایلکس ضخامت کمتری دارد. از نایلکس در ساخت سفره های یکبار مصرف و انواع کیسه زباله و نایلکس های فروشگاهی استفاده میشود.

 

🛑دستگاه ها و خط تولید های ساخت گروه صنعتی بهساز پلیمر 🛑

✅ سازنده و تولید کننده تجهیزات گازگیر، میکسر، مکنده مواد و گیربکس اکسترودر و سیلندرمارپیچ

✅سازنده و تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات صنایع پلاستیک (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و گیاهی )

✅ دستگاه تولید ورق ژئومبران و دستگاه تولید ورق استخر کشاورزی

✅دستگاه تولید سینی نشا و شانه میوه

دستگاه گرانولساز مواد   PP.PE.PS.ABS.PET رشته ای تک و دو مرحله     عدسی . واتر رینگ . هوا خشک

✅سازنده دستگاه تولید ورق PP و PS و ABS و PE وPET

اکسترودر تک مارپیچ PS.PP.PE و اکسترودر دومارپیچ موازی پارالل

✅دستگاه تولید درب لیوان یکبار مصرف کاغذی، قهوه ، اسپرسو، پنیر و ماست شفاف PET

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف پلاستیکی *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855