دلایل توجیه اقتصادی تولید ظروف یکبار مصرف در ایران 

 

1- مواد اولیه تولید ظروف یکبارمصرف در داخل ایران و در پتروشیمی های ایران تولید میگردد لذا تامین مواد اولیه برای واحد تولیدی مشکلی ندارد.

2 – با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه پتروشیمی های ایران در پایینترین نرخ جهانی میباشد لذا رقابت با سایر تولیدکنندگان در کشورهای مخصوصا همسایه بسیار سهل تر میباشد

3- با در نظرگرفتن تیراژ تولیدی وکیفیت ظروف تولیدی در ماشین آلات ایرانی و قیمت پایین ماشین آلات ایرانی نسبت به ماشین آلات خارجی نیز خود یکی دیگر از موارد رقابتی با تولید کنندگان سایر کشورها میباشد

4- قیمت انرژی در ایران ، حتی بعد از هدفمند کردن قیمت ، عامل های انرژی نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایینتر میباشد .

 
5- تأمین نیروی کار متخصص و نیمه متخصص بعنوان استاد کار و  کارگر فنی در داخل کشور با دستمزد پایین تری صورت میگیرد.

 

6- قیمت پایین زمین و سالن تولید بعنوان سرمایه ثابت نسبت به سایر کشورها میباشد.

7- بالا رفتن فرهنگ استفاده از ظروف یکبار مصرف بصورت تصاعدی در جامعه و جایگزینی این ظروف در صنایع بسته بندی بجای ظروف شیشه ای و صد البته با توجه به بالا رفتن کیفیت ظروف یکبار مصرف تولیدی نسبت به سال های قبل میباشد. 

 
8 – با توجه به پیشرفت ماشین آلات و امکان تولید ظروف یکبار مصرف جدید با اشکال و مواد اولیه مختلف ، به نوعی باعث ایجاد مصارف جدید برای ظروف یکبار مصرف شده که به نوعی مصرف ظروف یکبار مصرف بالا رفته است مانند شانه تخم مرغ و انواع ظروف غذا

 

کدام یک از لیوان کاغذی یا لیوان پلاستیکی برای محیط زیست بهتر است؟

هر دو لیوان کاغذی و فنجان های پلاستیکی می توانند از مواد بازیافتی تولید گردند. و هر دو نوع آنها را به عنوان یک گزینه مناسب برای محیط زیست با توجه به اینکه به طور معمول و میزان بالا  تولید می شوند، بهتر است بازیافت همچنین مقدار زباله را در  دنیای زباله کاهش می دهد.

میانگین مصرف پلاستیک برای هر فرد در سال چقدر میباشد ؟

امروزه به طور متوسط افرادی که در آمریکای شمالی یا اروپای غربی زندگی می کنند مصرف 100 کیلوگرم پلاستیک هر ساله دارند که بیشتر به شکل بسته بندی است. در آسیا، مصرف متوسط پلاستیکی در حال حاضر فقط یک پنجم این سطح است، حدود 20 کیلوگرم (44 پوند) به ازای هر نفر میباشد.

فروش لیوان یکبارمصرف

روش های تولید ظروف یکبارمصرف پلاستیکی

روش اول : تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با سیستم نیمه فرمینگ

در این روش همه عملیات تولیدی در دستگاهی به ترتیب زیر صورت میپذیرد :

مواد اولیه به صورت گرانول پتروشیمی در قسمتی از خط تولید به نام اکسترودر ذوب شده و تبدیل به ورق گرم میشوند.
قبل از سرد شدن ورق ، ورق گرم به قسمت پرس وارد میشود
نهایتا در زیر قالب های مورد نظر ، عملیات تولید ظروف صورت میپذیرد.

با توجه به مراحل تولید اشاره شده در بالا ، فقط از مواد پلی استایرن ( کریستال یا هایم پک ) میتوان در تولید ظروف یک بار مصرف استفاده کرد.

روش دوم : تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با سیستم ترموفرمینگ ( ظروف پلاستیکی PP.PS )

روش دوم که تقریبا جدید میباشد و با کیفیت بالاتر است ، سیستم تولید ظروف یک بار مصرف ترموفرمینگ بوده که خط تولید این نوع سیستم شامل 2 دستگاه میباشد:

همانطور که گفته شد در سیستم اول که خط تولید ورق میباشد ، مواد اولیه گرانول به ورق تبدیل شده و به صورت رول تولید میشود اما در سیستم دوم که به نام پرس ترموفرمینگ میباشد ، ورق آماده تولید شده با عبور از کوره حرارتی و رسیدن به درجه حرارت مورد نیاز جهت فرم گیری وارد قسمت پرس شده و زیر قالب عملیات تولید ظروف انجام میشود. این سیستم به نسبت نیمه فرمینگ دارای مزایایی میباشد که از جمله آن میتوان به تولید ظروف از انواع مواد اولیه پلیمری همانند پلی پروپلین (PP) ، پی وی سی (PVC) ، پت (PET) و پلی اتیلن (PE) و حتی گیاهی اشاره نمود. البته لازم به توضیح است در تولید ظروف با این سیستم به صورت عمده از مواد پروپلین PP به عنوان مواد اولیه استفاده میشود که میتوان از مزایایی این مواد نسبت به مواد پلی استایرن ، عدم سرطان زا بودن آن به خاطر عدم وجود ماده استایرن در آن میباشد که در مواد پلی استایرنی ، هنگام استفاده از ظروف برای مواد و مایعات داغ استایرن موجود در مواد آزاد میشود و مخلوط مواد و مایعات داخل آن میشود که عاملی بر سرطان بوده و ادارات و سازمان های بهداشتی به عدم استفاده این ظروف تاکید دارند. در سیستم ترموفرمینگ با توجه به امکان تولید ظروف یکبار مصرف از مواد پلی پروپلین تمامی موارد و مضرات عنوان شده ، رفع شده است.

بررسی کلی میزان مصرف ظرف یکبار مصرف   

بنظر میرسد ما هرگز نمیتوانیم از پلاستیک های محیط اطرافمان و آلودگی ناشی از آن رهایی بیابیم. کافیست به محیط اطراف نگاه اجمالی بیندازیم. حجم تولید پلاستیک و کاربرد آن در زندگی روزمره بسیار زیاد میباشد به نحوی که با تحقیقات انجام شده میتوان گفت از سال 1950 تا 2002 تولید 5 میلیون تن پلاستیک به عددی حدود 200 میلیون تن رسید و متاسفانه این مقدار امروزه به سیصد میلیون تن رسیده است و میتوان گفت زمین گرفتار یک اپیدمی پلاستیک شده است . فی الحال سوال اینجاست که تمامی این پلاستیک ها نهایتا به کجا میرسد؟ برخی از این پلاستیک ها بازیافت شده و برخی دیگر درون زمین دفن می شوند و مقدار بسیار زیادی از آن ها که حتی تصورش را هم نمیکنید به مسیر های رودخانه ای و دریایی میرسند و آب ها را آلوده مینمایند. پلاستیک ها برخلاف اجسامی مانند شیشه و کاغذ و آهن و آلومینیوم به راحتی تجزیه نشده و از میان 300 میلیون تن پلاستیک که میزان تولید سالیانه پلاستیک میباشد میتوان گفت تنها فقط حدود 10 درصد آن را میتوان بازیافت نمود و اینروزها آلودگی ناشی از این مقدار تولید سالیانه پلاستیک تبدیل به یک معضل شده . اثرات آلوده کننده پلاستیک در محیط زیست را میتوان همه جا مشاهده کرد.

 

مقدار سرانه تولید و مصرف ظروف پلاستیکی در ایران

براسال تحقیقات انجام شده و گزارش های سالانه ارائه شده بیش از 177 هزار تن یعنی مقداری حدود 4 درصد از نفت تولیدی در کشور ، صرف تولید مواد پلاستیکی در ایران میشود و حدود 100 تا 200 سال طول میکشد تا این مواد پلاستیکی تجزیه و نابود شوند. به یاد داشته باشید تولید انواع پلاستیک در جهان میتواند اثرات مخربی بر روی محیط زیست و زندگی و جوامع بشری بگذارد . در واقع میتوان گفت با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و تغییر در سبک زندگی ، بشریت به سمت تولید موادی روی آورده که علیرغم بعضی از اقدامات مفیدش، ضرر و زیان های جبران ناپذیری به همراه دارد . طبق آمار های به دست آمده ایران جزو تولید کنندگان عمده ظروف پلاستیکی و زباله میباشد بطوریکه هر فرد در کشور روزانه سه کیسه پلاستیکی وارد محیط زیست کرده و میتوان گفت میزان مصرف پلاستیک در ایران سه برابر بیشتر از میزان مصرف جهانی میباشد و مهمترین علت استفاده زیاد این ظروف ، قیمت پایین آن ها نسبت به ظروف دیگر و کیسه های پارچه ای میباشد.

 

هر ساله چند فنجان ولیوان یکبار مصرف استفاده می شود؟

هر ساله 16 میلیارد لیوان فنجان قهوه مصرف می شود. اینها با پلاستیک پوشانده شده اند تا داخل ورقه ورقه شوند و از ورق های پلاستیکی استفاده کنند.

جهان هر ساله بیش از 14 میلیون پوند پلی استایرن (فوم پلاستیکی) تولید می کند.آمریکایی ها به تنهایی حدود 25 میلیارد فنجان فوم فشرده را دور میریزند.

آیا در مواد تشکیل دهنده لیوان کاغذی پلاستیک نیز بکار رفته است است؟

اگر چه آنها عمدتا از کاغذ ساخته شده اند، فنجان های قهوه ی یکبار مصرف با پلی اتیلن پلاستیکی پوشانده می شود که به صورت کاغذی ساخته شده است که فنجان های ضد آب را می پوشاند و بنابراین می توانند حاوی مایع باشند.علاوه بر این، مشکل بازیافت فنجان قهوه با این واقعیت که آنها با نوشیدنی آلوده هستند افزایش می دهد.

 

قیمت دستگاه لیوان یکبارمصرف

 

معرفی گروه صنعتی بهسازان پلیمر 

گروه صنعتی بهسازان پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و از بدو شروع همیشه سعی نموده که با استفاده از علم روز در این صنعت ماشین آلات تولیدی خود را از نظر فنی و کیفی در بالاترین سطح نسبت به موقعیت و امکانات موجود کشور ، طراحی و تولید نماید  .

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS(کلیک)

دستگاهتولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاهتولیدورق پلیمری PP.PS(کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

 

.

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه ظروف یکبارمصرف  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855