دستگاه اکسترودر

اکسترودر یک دستگاه صنعتی میباشد که مواد گرانولی را با نیرو حرارتی و حرکتی به داخل هدایت میکند تا در لحظه خروج با فشار از انتهای دستگاه ، محصولی نواری شکل یا به صورت خمیری تولید شود. . اکسترود ها در کل از سه قسمت اصلی تشکیل میشود :

  • ناحیه تغذیه (Feed Zone)
  • ناحیه تراکم و فشردگی(Compression Zone)
  • ناحیه اندازه‌گیری

به علت کاربرد های فراوان این دستگاه، از آن ها در بخش های مختلف صنایع لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار میدهند.

 

دستگاه اکسترودر اغلب به اشتباه به معنی دستگاه پلاستیک خاصی معنی میشود در حالیکه اکسترودر قسمتی از هر دستگاه تولید پلاستیک میباشد که وظیفه ذوب مواد و تبدیل آن بشکل خاص و فرآوری مواد گرانولی را ( اکسترود کردن ) به عهده دارد و بصورت کلی شامل سیلندر ماردون و الکتروموتور اصلی و تابلو برق مربوط به الکتروموتور و المنت ها میباشد و همچنین میلت پمپ و شیر خروجی  نسبت به شکل مواد را شامل میباشد .

 

دستگاه اکسترودر

اکسترودر های تولیدی این شرکت بصورت کلی در دو نوع کلی میباشد .

اکسترودر هایی که برای استفاده در دستگاههای تولیدی خود شرکت کاربرد دارد

 اکسترودر هایی که در سایز و ظرفیتهای مختلف برای مواد اولیه ای مختلف به سفارش خریدار طراحی و ساخته میشود

.

اکسترودر پلاستیک

اکسترودر پلاستیک


 

انواع دستگاه اکسترودر 

دستگاه های اکسترودر اغلب به دو صورت کلی دسته بندی میشوند

دستگاه اکسترودر تک ماردون

دستگاه اکسترودر دو ماردون

 

دستگاه اکسترود تک ماردونه 

یکی از متداولترین روش های شکلدهی به پلاستیک ها، اکستروژن میباشد که متشکل از یک ماردون است . مدل تک ماردونه یکی از انواع اکسترودر میباشد که توانایی انجام فرآیند اکستروژن مواد بدون تلورانس میباشد به نحوی که قادر است همزمان مصرف مواد و انرژی را بهینه کند . از دیگر ویژگی های این دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

  • عمر طولانی
  • ظرفیت تولید بالا
  • کیفیت مطلوب محصولات

 

اجزای مهم اکسترودر تک ماردونه ( تک مارپیچ )

سیستم محرک

سیستم خوراک

سیلندر ( ماردون ، پوسته و سیستم های گرم کننده )

مجموعه قالب و هد

سیستم کنترل

مشخصات دستگاه های  اکسترودر تک مارپیچ تولیدی گروه صنعتی بهساز پلیمر 

 

مدل L / D خروجی سرعت چرخش پیچ قدرت ارتفاع مرکز
SJ-20 10-33 1-3 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 1.5-3 کیلو 1000 میلیمتر
SJ-25 10-33 3-5 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 3-5 کیلو 1000 میلیمتر
SJ-30 10-33 25-25 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 3-5.5kw 1000 میلیمتر
SJ-45 10-33 10 تا 35 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 7.5-18.5kw 1000 میلیمتر
SJ-50 10-33 20 تا 80 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 22-37kw 1000 میلیمتر
SJ-65 10-33 80-150 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 37-55 کیلو وات 1000 میلیمتر
SJ-75 10-33 120 تا 280 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 55-90 کیلو وات 1000 میلیمتر
SJ-90 10-33 150-450 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 90-160 کیلو وات 1200 میلیمتر
SJ-120 10-33 300-600 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 160-260 کیلو وات 1200 میلیمتر
SJ-150 10-33 450-700 کیلوگرم در ساعت 20-120r / دقیقه 260-315kw 1200 میلیمتر

 

دستگاه اکسترود دو ماردونه ( دو مارپیچ ) 

نوع دیگر اکسترودرها، اکسترودر دو ماردون میباشد. این دستگاه ها اغلب به دستگاه های دو مارپیچ معروف میباشد اما الزاما ابعاد این ماردون ها به یک اندازه نبوده برخی از این دستگاه ها از حرکت ماردون ها در دو جهت مخالف هم و برخی دیگر نیز در یک جهت موافق با هم بهره میبرند . غالبا ظرفیت تولید اکسترودرهای دو ماردونه سه برابر اکسترودر های تک ماردونه با همان قطر و سرعت میباشد و توانایی تولید شش تن بر ساعت را دارا میباشد.

دستگاه تولید ورق PP.PS

 

دستگاه تولید ورق PP.PS برای تولید ورق ورول پلاستیکی میباشد .  که در این دستگاه مواد اولیه بصورت گرانول پتروشیمی وارد دستگاه میشود. و پس از ذوب و تغییر شکل و عبور از سیستم نورد دستگاه محصول نهایی بصورت ورق و رول یک دست با ضخامت یکنواخت  تولید میگردد . ماشین آلات و دستگاههای تولید ورق های PP,PS ساخت این شرکت ، برای تولید ورق ، جهت استفاده در دستگاههای ترموفرمینگ ، تولید ظروف یکبارمصرف ، در دو سایز بوده که از نظر عرض و ضخامت ورق تولیدی با هم برابر بوده و فقط در ظرفیت تولید باهم تفاوت دارند .

 

.

با توجه به ظرفیت تولید یک دستگاه پرس ترموفرمینگ و نیاز آن به ورق و رول برای تولید ظروف یکبارمصرف ، دستگاه تولید ورق PP با مشخصات و ظرفیت ذیل در نظر گرفته شده است :

مشخصات کلی دستگاه تولید ورق PP. PS  :

مواد اولیه مصرفی   :  PP . PS

ضخامت ورق تولیدی  :  0.2 mm – 2 mm

عرض ورق تولیدی : 650 – 800 mm       

ظرفیت تولید ورق  : 220 kg/h

 


توضیحات تخصصی در مورد دستگاه تولید ورق و رول PP. PS :

دستگاه تولید ورق از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است :

الف – قسمت اکسترودر دستگاه :

اکسترودرهای این دستگاه دارای سیلندر ماردون به قطر mm100 با L/D 30 برای مواد اولیه PP.PS.PE طراحی شده است.

دستگاه اکسترودر

در تمامی اکسترودر های تک و یا چن لایه  هر سیلندر و مارپیچ به صورت جداگانه دارای اینورتور (دور متغیر الکترونیکی AC)می باشد. همچنین  هر سیلندر دارای گازگیر و خشک کن ومکنده ی مواد اولیه جداگانه بوده و تمامی المنتها ی سیلندر نیز ،از نوع سرامیکی با پوشش دو لایه استیل ، با فن خنک کن که از PLC دستور میگیرند میباشد .

گازگیر اکسترودر


المنت های سرامیکی با فن جداگانه


فیلتر و توری با مدار هیدرولیک مربوطه 

فیلتر و توری نیز بصورت 2 توری بوده که بتوان بدون توقف دستگاه نسبت به تعویض و تمیز کردن توری اقدام نمود .

هد دای(T-DIE)

در این سایز و مدل ، هد دای(T-DIE)در نظر گرفته شده ، به عرض cm 95 میباشد . همچنین برای ساخت بدنه هد دای از فولاد آلیاژی گرم کار استفاده شده است. بمنظور بالا بردن کیفیت ورق تولیدی ، علاوه بر اینکه دو تیغه بالا و پایین هد دای ، سنگ زنی و کروم کاری میگردد ، داخل هد دای نیز پس از ماشین کار و سنگ زنی ، آبکاری کروم و پولیش زنی میشود .

اکسترودر دستگاه

ب – قسمت کلندر دستگاه تولید ورق

کلندر این دستگاه دارای 3 غلطک اصلی نورد ورق بوده ،که هر غلطک دارای الکتروموتور و گیربکس و اینورتور جداگانه می باشد. جنس لوله غلطک ها از فولاد آلیاژی بوده که بعد از مرحله ی تراشکاری تا 60 راکول سخت کاری القائی شده و سپس پس از سنگ زنی ، تحت عملیات آبکاری کروم سخت  قرار گرفته و سپس مجددا سنگ زنی و پولیش می شوند . 

( با توجه به تفاوت بالای قیمت لوله آلیاژی با لوله جنس آهن معمولی لذا اکثر سازندگان از لوله آهنی معمولی استفاده میکنند، که به همین علت امکان سخت کاری غلطک ها را ندارند ، لذا فقط به آبکاری کروم سخت بسنده میکنند )

کلندر اکسترودر ورق


ج – قسمت کانوایر دستگاه تولید ورق و رول :

.
دستگاه دارای کانوایرسردکن به طول 4 متر می باشد و دو عدد ضایعات جمع کن در این قسمت تعبیه شده است که کنارهای ورق برش خورده برای استفاده دوباره در این رول جمع کن ها بصورت رول جمع میشود.

ضایعات جمع کن دستگاه

در صورت سفارش سنسور اعلام متراژ ورق تولیدی بهمراه ضخامت سنج قابلیت نصب دارد .

دستگاه اکسترودر ورق


د -قسمت رول جمع کن دستگاه تولید ورق :

قسمت رول جمع کن دستگاههای تولید ورق ، ساخت این واحد دارای دو عدد رول جمع کن میباشد تا بدون توقف تولید بتوان ورق را تعویض و تخلیه کرد. هر کدام از شفت های رول جمع کن ظرفیت تحمل 150 کیلو ورق ، تا قطر 90 سانتی متر را دارا میباشد. 

قسمت رول جمع کن دو شفته دستگاه 

 همچنین برای سهولت در کار ، رول جمع کن از نوع شفت بادی میباشد .

شافت بادی رول جمع کن 


ه – قسمت تابلو برق و پنل کنترل :

برای کنترل حرارت المنتها از مدار فرمان PLC با کارت حرارتی استفاده شده است . همچنین  الکتروموتور  اصلی اکسترودر مجهز به تغییر دور الکترونیکی میباشد . که با PLC  فرمان مرتبط بوده و کنترل حرارت و دمای المنتها را بر حسب تغییر دور اینورتر و سرعت مارپیچ ، کنترل حرارتی مینماید.

    

مشخصات فنی اکسترودر و کلندر دستگاه تولید ورق

قطر ماردون  : 120 mm

طول ماردون : 320  Cm

قدرت الکتروموتور سیلندر  : 70 KW

حداکثر عرض هد دای : 900 MM

عرض غلطک کلندر     : 900 MM

نوع مایع خنک کننده   : Oil & Water

زاویه کلندر   : 45 درجه

 ابعاد دستگاه ورق : L10×W1.80× H2.5 (متر)

مصرف برق کلی دستگاه : 380/3/50hz/54kw 

وزن کلی : حدود 8.0 T  


دستگاه تولید ورق PET

دستگاه تولید ورق PET ساخت این شرکت در 3 عرض 60 و 80 و 120 سانت طراحی و ساخته شده است . با توجه به اینکه ورق pet  تولیدی در این دستگاه بمنظور تولید ظروف یکبارمصرف پت در پرس های ترموفرمینگ و پرس های وکیوم فرمینگ ( ورق پت تولیدی در این دستگاه همچنین برای استفاده در دستگاه فرم سیل مخصوصا برای بسته بندی آب لیوانی ) در نظر گرفته شده است لذا ضخامت ورق تولیدی در این دستگاه در هر 3 سایز و عرض ، از 100 میکرون تا 1500 میکیون میباشد .

اکسترودر :

با توجه به اینکه اکستودر برای مواد pet  اکسترودر خاص و حساسی مباشد لذا کسترودر پت استفاده شده در این دستگاه ورق ، بصورت آماده طبق سفارش ، از کارخانجات معتبر تایوان و یا ترکیه بصورت آماده خریداری شده و بر روی دستگاه و خط تولید ورق pet  نصب میگردد

مشخصات سیلندر و ظرفیت تولید :

اکسترودر در نظر گرفته برای این دستگاه از نوع دو مارپیچ با قطر مارپیچ 73 میلی ( بصورت سگمنت ) و نسبت L/D 45   که با توجه به قطر مارپیچ این اکسترودر ، ظرفیت تولید این اکسترودر برای مواد pet در حدود 400 تا 450 کیلوگرم در ساعت میباشد .

گازگیر سیلندر :

همچنین اکسترودر های در نظر گرفته شده برای دستگاه تولید ورق pet درای دریچه گازگیری بر روی سیلندر بوده که به وسیله اتصال به پمپ ونت گاز تولیدی در زمان اکسترود مواد را از سیلندر تخلیه مینماید

میلت پمپ (MELT PUMP ):

اکسترودر دستگاه تولید ورق pet  بر خلاف دستگاههای نرمال تولید ورق pp.ps ، مجهز به میلت پمپ میباشد این پمپ بصورت سفارشی بر روی اکسترودر از شرکتهای معتبر تایوانی یا ترکیه تهیه میگردد .

هد دای (Head T-DIE) :

هد دای مورد استفاده شده در این دستگاه از نوع 2 تیغه بوده که جنس بدنه اصلی هد دای از فولاد گرم کار و جنس تیغه ها نیز از فولاد VCN میباشد . کل مسیر مواد در داخل هد دای کاملا آبکاری کروم شده و تیغه ها نیز با دقت بالایی پس از کروم کاری ، سنگ زنی و پولیش میشوند . عرض هد دای با توجه به عرض ورق مورد نظر 15 سانت بیشتر از عرض ورق مفید در نظر گرفته شده است.

کلندر :

قسمت کلندر دستگاه ، با زاویه 45 درجه و با توجه به ظرفیت تولید دستگاه با قطر غلطک 300 تا 450 میلی و عرض 15 سانت بیشتر از عرض ورق مفید تولیدی طراحی و ساخته شده است . جنس لوله غلطک ها از فولاد آلیاژی بوده که قابلیت سخت کاری با سختی بالا را دارا بوده که بر خلاف اکثر سازندگان که صرفا به آب کاری کروم غلطک بسنده میکنند این شرکت ابتدا غلطک ها کلندر را با استفاده از سخت کاری القایی ، سخت کاری کرده و سپس بعد از سنگ زنی اولیه ، غلطک ها آب کاری کروم میشوند .

لازم به توضیح است که آب کاری کروم نیز به حدی و ضخامتی میباشد که بعد از آب کاری کروم ، غلطک قابلیت سنگ زنی را داشته باشد . بعد از مرحله سنگ زنی نیز غلطک ها پولیش و آماده نصب میگردند . برای سیستم خنک کاری غلطک نیز از روغن استفاده میشود  برای هر غلطک در این کلندر یک الکتروموتور با گیربکس و اینورتر جداگانه نصب شده است .  تلرانس ورق های تولیدی در کلندر های ساخت این شرکت در حداقل میزان بوده که در زمان تست و راه اندازی ورق تولدی با حداقل تلرانس مورد توافق تحویل میگردد  .

این یکی از متداول ترین روش ها برای فرآوری ورق و نوار از جنس فلز ، پلاستیک و لاستیک است. اکسترودر صرفاً دستگاهی است که برای تکمیل فرایند اکستروژن بهره‌گیری می شود. دستگاه با استفاده از سیستم بشکه و سیلندر ، فرآورده را گرم می کند و آن را از طریق قالب محور می کند لغایت شکل دلخواه را برپایی کند

 

معرفی گروه صنعتی بهسازان پلیمر 

گروه صنعتی بهسازان پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و از بدو شروع همیشه سعی نموده که با استفاده از علم روز در این صنعت ماشین آلات تولیدی خود را از نظر فنی و کیفی در بالاترین سطح نسبت به موقعیت و امکانات موجود کشور ، طراحی و تولید نماید  .

جهت ورود به اطلاعات هر دستگاه بر روی نام دستگاه کلیک نمایید

 

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف ترموفرمینگ PP (کلیک)

دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف نیمه فرمینگ PS(کلیک)

دستگاهتولید ظروف یکبارمصرفگیاهی (کلیک)

دستگاهتولیدورق پلیمری PP.PS(کلیک)

دستگاه تولید سینی نشا کاری کشاورزی و گلخانه(کلیک)

لیست قیمتهای مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** دستگاه اکسترودر  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

09122203855